Egy New York-i bíróság a múlt héten úgy döntött, hogy a Library Genesisnek (LibGen) és a Sci-Hub-nak be kell fejeznie tevékenységét, domainneveiket pedig fel kell függeszteni. Mindkét oldal amolyan közkönyvtárként funkcionál: tudományos publikációk, szakcikkek, könyvek letölthetőek innen. Ezt elégelte meg a világ egyik legnagyobb tudományos kiadója, az Elsevier, amikor az év elején bíróságon támadták meg a két honlapot. Az Elsevier keresete szerint azzal, hogy a LibGen és a Sci-Hub rendszeresen tesz közzé ingyen letölthető tudományos publikációkat az interneten, hatalmas kárt okoz nekik. Jogi szempontból egyértelműnek tűnhet: a két honlapra engedély nélkül kerültek fel szerzői jogok alatt álló munkák, melyeket máshol pénzért kínáltak. Mi ez, ha nem lopás? De mégis sok jel utal arra, hogy a kérdésre közel sem ennyire egyértelmű a válasz. Ezt jelzi, hogy a per és a bírósági ítélet ellen épp azok tiltakoznak a leghangosabban, akik látszólag érdekeltek: kutatók világszerte.
45,000 Works of Art from Stanford University's Cantor Arts Center Now Freely Viewable Online | Open Culture openculture.com
45,000 Works of Art from Stanford University’s Cantor Arts Center Now Freely Viewable Online. All digitized over a 6 year period.
A Fortepan működése tehát kiváló példája a „crowdsourcing”-nak, amely folyamatot a Wikipédia (amely maga is ehhez nagyon hasonló elven szerveződik) így írja le: „egy szervezet a hagyományos esetben belsőleg, saját dolgozók vagy alvállalkozók által elvégzett feladatokat a szervezettől független személyek nagy csoportjának szervezi ki, jellemzően online formában. Jellemzője, hogy a crowd (tömeg) minden tagja csak egy kis részlettel járul hozzá a teljes feladat elvégzéséhez”. Ennek egy ismert altípusa a közösségi finanszírozásra alkalmas crowdfounding.
az Amazon az óriási adatbázison ülve tökéletesen össze tudja rakni azt a könyvválasztékot, amely a leginkább keresett, a vásárlói által legjobbra értékeltműveket tartalmazza. A boltban pedig csak ezeket a könyveket lehet kapni. Ezek a könyvek a nagy olvasótábor, az erősebb promóciók, a populáris témáik miatt egyébként is benne vannak az emberek fejében, így ha valaki bemegy a boltba, és ezek a könyvek fogadják, borítójukkal kifelé elhelyezve, jó eséllyel akkor is megveszi az egyiket, ha különösebb cél nélkül ment be. fontossá váltak a szinte plakátszerűen elkészített könyvborítók. Egyedülálló az is, hogy minden könyv alatt egy rövid ismertető és számszerű értékelés is látható, amelyet a vásárlók adtak meg az Amazon weboldalán. Kicsit olyan, mintha a cég megcsinálta volna az offline Amazont. a könyveknek nincs kiírva az áruk, ami ugyanannyi az üzletben és online is. Ha a vásárló meg akarja tudni az árat, az okostelefonján nézi meg az Amazon webshopban, vagy az eladókat kérdezi.
Az esténként szerkesztgetett weboldal aztán az évek során Wikipedia-szerűen növekedett, a felhasználók folyamatosan egészítették ki az adatbázist, míg mára odáig jutottunk, hogy 259 ezer felhasználó 4 millió 197 ezer előadó 6 és félmillió lemezét töltötte fel, megjelenési adatokkal együtt. A Discogs ezzel kikerülhetetlen a zene figyelését és gyűjtését komolyan vevők számára, sehol máshol az interneten nem találni ehhez hasonló alapossággal összeszedett lemezállományt. A Discogs-on ma rendszerezhetjük a lemezgyűjteményünket, kívánságlistákat állíthatunk össze, írhatunk kritikákat albumokról, de a legfontosabb újdonság 2005-ben jött be, amikor az oldal online piactérré is alakult. Ha egy különleges, ritka vinylt keres az ember, amelyből mondjuk összesen 100-at nyomtak 1965-ben, akkor elsőként a Discogs felé veszi az irányt (majd általában jól megijed az ártól). Az évek során elindult egy lemezjátszó-katalógus, valamint egy igen ambiciózus szerkeszthető világszintű lemezbolt-térkép is,
A szolgáltatás lényege nagyon egyszerű: bárki regisztrálhat a rendszerbe, online megosztja másokkal a rendelkezésére álló "könyvtár", vagyis a kölcsönbe adható tételek alapadatait. Bármely más regisztrált felhasználó ezek alapján "bejelentkezhet" egy-egy kötetért, és annak kölcsönbe adását kérheti. Az átadás-átvétel ezt követően már a felek által megbeszélt helyen és időben történik. Vajon ez a modell sérti a francia jogot (ahol a Booxupot létrehozták)?
The authors sued Google, in 2005, a year after the project was launched. "Today’s decision underlines what people who use the service tell us: Google Books gives them a useful and easy way to find books they want to read and buy, while at the same time benefiting copyright holders," he said. "Google’s division of the page into tiny snippets is designed to show the searcher just enough context surrounding the searched term to help her evaluate whether the book falls within the scope of her interest (without revealing so much as to threaten the author’s copyright interests),"
Szerzői jog a XXI. században: (Giga) Breaking News: a Google Books másodfokon is fair use! blogspot.hu
a szerzői jogokban komoly szaktekintélynek számító Pierre N. Leval szövetségi fellebbviteli bíró által vezetett tanácsa helyben hagyta Chin bíró 2013-as, körzeti bírósági döntését, melyben a Google Books szolgáltatást fair use-nak nyilvánította. Mivel breaking news, és mivel épp úton vagyok Glasgow-ba, ezért alapos elemzéssel nem szolgálhatok, de a New York Times cikke szerint a másodfokú bíróság a GB transzformatív jellegére hivatkozással erősítette meg a korábbi ítéletet. Ez - természetesen - hatalmas vereség a felperes Authors Guild számára, amely néhány éve, a Google Books megállapodás révén, még közel volt a több mint száz millió dolláros kiegyezéshez.
http://photogrammar.yale.edu/map/ a Yale egyetem Photogrammar projektjének keretében az amerikai Kongresszus könyvtárának 1935 és 1945 között készült fényképei közül 170.000 képet (köztük 17.000 színes képet) tettek közzé.
http://macaulaylibrary.org/ The Macaulay Library at Cornell University, home of the world's largest and oldest collection of nature recordings, just uploaded the whole, totally searchable, archive online for free. 9,000 species from across the world are documented in 150,000 audio recordings, totalling 10 terabytes and a run time of 7,513 hours. The library has been building its holdings since 1929, amassing recordings from 75% of the world's bird species (it operates within the Cornell Lab of Ornithology after all) and a growing collection of insect, fish, frog, and mammal recordings as well. It took the archivists a dozen years to digitize the whole kit and caboodle. This represents just a small fraction of the estimated 8.7 million species living on earth.
Új szerepet találhatnak maguknak a könyvtárak: az Amerikai Egyesült Államokban több könyvtár is csatlakozna a Library Freedom Projecthez (LFP), amely anonim jelenlétet biztosító szoftverrel teszi lehetővé a magánélethez való jog gyakorlását böngészés közben. Az LFP szerint a könyvtárak a legdemokratikusabb közösségi helyek, így az intellektuális szabadságot és az információ szabad áramlását az interneten is védeniük kell. Ugyanakkor ez a szabadság nemcsak a politikai aktivistáknak és újságíróknak kedvez, hanem a bűnözőknek is. Amerikában júliusban elindult a Library Freedom Project keretén belül a Tor szoftver könyvtári használata. A Tor (The Onion Router) egy ingyenes böngésző, amely anonim jelenlétet biztosít az interneten, és lehetővé teszi a cenzúrázott internetes tartalmakhoz való hozzáférést is. A kezdeményezés kitalálói szerint a könyvtárak a legdemokratikusabb közösségi helyek, amelyek védik az intellektuális szabadságot, és engedik az információhoz való szabad hozzáférést.
Az IMDB alapvetően közösségi szinten működik, vagyis a felhasználók is besegíthetnek az adatbázis állandó frissítésébe. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy 60 millió felhasználó tud belenyúlni az adatokba. Persze el lehet annyival intézni a témát, hogy egy publikus adatbázist senki sem vesz készpénznek, de filmes és tévés szinten az IMDb legalább annyira fontos, mint minden másra a Wikipédia. Azt az oldal is elismerte, hogy a közösségi szerkesztésnek megvan az a hátránya, hogy sok baromság, hazugság vagy trollkodás kerül az adatok közé, azonban az IMDb direkt ezért külön átfutási időt és ellenőrzést köt ki minden újonnan bekerült adattal kapcsolatban. Ennek ellenére mégis történhetnek ilyenek.
The Guggenheim Puts Online 1600 Great Works of Modern Art from 575 Artists | Open Culture openculture.com
http://www.guggenheim.org/new-york/collections/collection-online/ just head on over to the Guggenheim’s online collection, where the museum has digitized “nearly 1600 artworks by more than 575 artists.” This is the most sweeping move toward greater accessibility since the private collection went public in 1937.
A magyar populáris zene sajtóbibliográfiája (1945-1990) az Országos Tudományos Kutatási Alap és az MTA Lendület programja támogatásával jött létre 2015 nyarán. A folyamatosan bővülő adatbázis célja, hogy összegyűjtse és rendszerezze az államszocializmus időszakában a szórakoztató zenével kapcsolatban magyar nyelven megjelent valamennyi írás (tanulmány, esszé, tárca, riport, interjú, stb.) legfontosabb bibliográfiai adatait, majd azokat egy online felület segítségével mindenki számára kutathatóvá tegye.
Magyar Nemzeti Digitális Archívum • Több száz év milliónyi könyvillusztrációja érhető el az interneten mandarchiv.hu
https://www.flickr.com/photos/internetarchivebookimages/ Kalev Leetaru 12 millió képből álló archívumot tervez létrehozni, ebből 2,6 milliót már fel is töltött a Flickr online fotómegosztóra. A képek 1500-tól 1922-ig megjelent könyvekből származnak; utóbbi évszám az a határ, amelytől kezdve a szerzői jogi megszorítások életbe léptek. A gyűjtemény óriási előnye, hogy kereshető, hiszen minden kép tartalmi címkékkel van ellátva. Leetaru, a washingtoni Georgetown Egyetem kutatója, az Internet Archive által digitalizált mintegy 600 millió könyvet tekintett át egy általa kifejlesztett képkereső szoftver segítségével, mely a képaláírást, valamint a közvetlenül a kép előtt és után található szövegrészt is kimásolta a könyvből, így kontextusba helyezve az illusztrációt.
Magyar Narancs - Lokál - És mi lenne akkor, ha mindenki hozzáférhetne a magyar múzeumok fantasztikus fotógyűjteményeihez?magyarnarancs.hu
Követ dobott az állóvízbe Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának (BFL) főigazgatója, amikor úgy döntött, hogy az intézmény őrzésében lévő körülbelül 2000 Klösz György-fotót a Fortepan nevű, ingyenesen használható, online adatbázison is közkincsé teszi.
„Komolyan hisszük, hogy a megosztás az új birtoklás, ami azt jelenti, hogy mindent megteszünk annak érdekében, hogy a közönség minél szélesebb körben élvezhesse a gyűjteményünket, akár élőben, akár online” – magyarázta Cecile van der Harten, a Rijksmuseum digitalizációs projektjének vezetője a The New York Timesnak. Ám bevallottan nemcsak a kultúrmisszió áll a lépés hátterében, hanem az internet dinamikájából eredő szükségszerűség is. Amíg a múzeum nem osztotta meg a kincseit, az interneten addig is cirkuláltak alacsonyabb minőségű reprodrukciók, a hivatalos megosztással viszont legalább ösztönözni lehet az embereket arra, hogy a legjobb minőségű képeket használják –
Valóban állami feladatként tűnne a legrokonszenvesebbnek a digitális megőrzés – mondta érdeklődésünkre –, de az állami közgyűjtemények között ma (és jó ideje) egy sincs, amelynek költségvetése lehetővé tenné a hozzáértő, megfelelő méretű csapat eltartását, a szükséges technika beszerzését.
The Quietus | Opinion | The Quietus Essay | The Utopia Of Records: Why Sound Archiving Is Important thequietus.com
Sound is not permanent, and much of the recorded recent history of humanity is currently disintegrating. Robert Barry reports from the British Library Sound Archive and Internet Archive to find out what's being done to preserve these audio records, and explains what you can do to help
A deficitmodell abból indul ki, hogy az emberek feje alapvetően üres, meg kell tömni tudományos ismerettel, és akkor majd nem fognak bedőlni a különböző áltudományos ismereteknek. Ezzel a legfőbb probléma, hogy irreális elképzelés, hogy az emberek képesek legyenek befogadni minden információt olyan alaptudás eléréséhez, amely képessé teszi őket arra, hogy valamiről meg tudják állapítani, szenzációhajhászásról van szó. Másrészt e modell úgy tesz, mintha a tudományok kerek ismeretek lennének A kontextusmodell ezzel szemben arra alapoz, hogy az embereknek megvannak a különböző ismeretszerzési stratégiáik, és ezek folyamatos fejlesztésével el lehet érni azt, hogy az adott területen szerzett jelentős szakértelem nélkül is el tudják dönteni, mennyire tudományos az adott tartalom. Ez egyfajta metaszakértelemnek is tekinthető Összességében elmondható tehát, hogy a deficitmodell alapvetően a tudományos műveltséget helyezi előtérbe, míg a kontextusmodell szociális műveltség kérdése leginkább.
Néhány hónapja szép csendben született egy olyan keresőrendszer, amivel eddig nem látható kincseket lehet tömegével találni a magyar interneten. A Hungaricana a magyar levéltárak, könyvtárak digitalizált anyagait egyesíti és teszi egyszerűen kereshetővé, így pár kattintással olyan eredeti forrásokat lehet teljes tartalommal elérni otthonról, amikhez korábban a történészek is csak hosszú kutatással tudtak sokszor eljutni. A Hungaricana főleg az NKA által támogatott digitalizálásokat teszi elérhetővé egy adatbáziskezelő cég technikai hátterével. Az Arcanum (nekik köszönhetően olvashatók az Indexen is rendszeresen régi újságok) most könyvtárakkal, múzeumokkal és levéltárakkal együttműködve azt próbálja megcsinálni, ami korábban több, jóval drágább projektnek nem nagyon sikerült: azt, hogy a nagy munkával digitalizált források tényleg eljussanak a normál hétköznapi felhasználóhoz.
Library of the future: 7 technologies we would love to see ebookfriendly.com
Some of these technologies seem to eat budgets dozens of times bigger than a public library can afford, but it’s not the point of this article. The article is designed to spot technologies that will be relevant and useful in the libraries as they move along their digital roadmaps.
The services we rely on from companies like Google and Facebook are anything but free - we pay by forking over near total access to our personal data. And the most frightening, Orwellian problem of all: thanks to the revelations of Edward Snowden, we've learned that intelligence agencies like the National Security Agency in the US and GCHQ in the UK have been secretly collecting, storing, and analyzing the digital communications of people across the globe, including data belonging to their own citizens. It's no wonder that in this new normal of digital insecurity, people constantly lament our vanishing privacy.
Budapest – A Reformációi Emlékbizottság támogatásával és hétéves programjának keretében elkészült a 2015. évi digitalizálás. A Magyar Evangélikus Digitális Tárban új anyagok – például az iskolai értesítők (évkönyvek) vagy a Keresztyén Igazság 1989-2013. évfolyamának lapszámai – kerültek fel. http://medit.lutheran.hu/ A programban résztvevő szervezetek (ábécérendben): Arcanum Adatbázis Kft., Evangélikus Országos Könyvtár, Evangélikus Országos Levéltár, MEE Gyűjteményi Tanács, MEE Internet Munkacsoport, MEE Reformációi Emlékbizottság, Ordass Lajos Baráti Kör, Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum.
Szerzői jog a XXI. században: Cikkajánló #6.2 - Gondolatok a könyvtári e-haszonkölcsönzésről copyrightinthexxicentury.blogspot.com
A válasz pedig az, hogy bizony komoly problémákat szülhet, ha a könyvtárak mindenféle korlátozás nélkül rendelkezésre bocsátanának e-könyveket a tagságuknak. Ezért a szerző több olyan korlátozó/nehezítő körülmény bevezetését javasolja, amellyel egy kicsit "kevésbé vonzóvá" lehet tenni az e-haszonkölcsönzést. E téren a hozzáférés korlátozottságát, az egyes példányokhoz való korlátozott számú hozzáférést, a digitális műpéldányok mesterséges minőségromlását, a DRM alkalmazását és a tartalmak meghatározott időbeli csúszással történő rendelkezésre bocsátását említi. (Bár azt Dussolier maga is beismeri, hogy ez utóbbi például a filmiparban a fájlcserélés útján megvalósított jogsértések elszaporodásával járt.)
Jóformán illegálisan működünk ebből a szempontból. Talán az legitimizál bennünket valamilyen módon, hogy válogatjuk a képeket. A válogatás egy határozott szempontja, hogy olyan képszereplőket tegyünk fel az oldalara, akik ott magukat látván (talán) nem háborodnának fel. Ezrével tehetnénk fel olyan képeket, amely sértő lehet a rajtuk szereplők számára, de egyáltalán nem ez a célunk. A felkerült fotók inkább pozitív tartalmúak. Szóval talán ez az egyik amivel védhetjük magunkat. A másik pedig az, hogy mi nem kérünk pénzt senkitől ezekért a fotókért. Nem más emberek arcával adunk el valamit, a fotójukból bevételünk nem származik. Szerencsére egyetlen olyan eset sem volt még, hogy valaki a szereplést sérelmezte volna. Kétségkívül valahol a jogi lehetőségek határán egyensúlyozik a gyűjtemény, de talán a megismerés és megismertetés igénye és vágya felülírja a potenciális tiltakozóktól való félelmünket.
The Wayback Machine now indexes over 435 billion webpages going back nearly 20 years, the largest archive of the web. For most people, it ends there. But that’s barely scratching the surface. Most don’t know that the Internet Archive also hosts: Books. One of the world’s largest open collections of digitized books, over 6 million public domain books, and an open library catalog. Videos. 1.9 million videos, including classic TV, 1,300 vintage home movies, and 4,000 public-domain feature films. The Prelinger Archives. Over 6,000 ephemeral films, including vintage advertising, educational and industrial footage. Audio. 2.3 million audio recordings, including over 74,000 radio broadcasts, 13,000 78rpm records, and 1.7 million Creative Commons-licensed audio recordings. Live music. Over 137,000 concert recordings. Audiobooks. Over 10,000 audiobooks. TV News. 668,000 news broadcasts with full-text search. Software. The largest collection of historical software in the world. Scan.
K. szerint a magyar egyetemi élet nagy része „meg lenne lőve az online kalózkönyvtárak nélkül”. Szerinte a hazai egyetemek és könyvtárak szakkönyv-ellátottsága nem kielégítő, sok otthonról elérhető legális e-könyvre pedig pénze nincs. A legnépszerűbb, kalózkönyveket listázó oldal a Library Genesis. Az orosz bázisú honlap a legnagyobb nyitott kalózkönyvtár, ami nagyjából egymillió szakkönyvet, majdnem ugyanennyi regényt, és nagyságrendileg tizenötmillió tudományos publikációt tartalmaz.
World War 1 Diaries | Transcripts nsw.gov.au
The Library holds over 500 World War One diary and letter collections which have been deposited with the Library since 1918. Many of our diaries have been transcribed so that you can more easily read the handwritten entries. We will be adding more documents to be transcribed to our website over the coming months.
Fortepan Iowa Launches | PhotographyBLOG photographyblog.com
Inspired by the Hungarian Fortepan project, the University of Northern Iowa has announced the establishment of a new public digital photo archive featuring curated photos made by ordinary Iowans over the 20th century. Taking its name from a panchromatic black-and-white film stock manufactured in Hungary right up to the closure of the Forte plant in 2007, the original Fortepan archive started out as a private project of collectors Ákos Szepessy and Miklós Tamási, borne out of a desire to demonstrate that photos - even "artistically worthless" snapshots - taken by ordinary people can help us better understand the history of the 20th century. Thanks to donations, the collection has grown to include over forty thousand digitised black-and-white and colour photographs, from a pseudo-bucolic idyll dating back to 1900 to a 1990 photograph of a still-standing section of the Berlin wall. Based on this project, the new Fortepan Iowa archive will display thousands of photographs along a sliding interactive timeline and invite visitors to horizontally scroll through highly curated, well-documented photographs digitised at "tremendously high resolution," the university says. The open-source platform will inspire visitors to engage digitally with the high-quality images — a rare opportunity in a heavily copyrighted age. Fortepan Iowa will launch in March 2015 with at least 2,000 photos in the archive.
Sok szempontból a közgyűjtemények saját lehetőségeik alatt teljesítenek, és ha ez így marad, akkor a teljes közgyűjteményi szféra hatalmas lehetőséget szalaszt el, sőt annak is fennáll a veszélye, hogy szép lassan és csöndben eljelentéktelenedik. Amikor a közgyűjtemények elkezdtek fotókat is gyűjteni, kiderült, hogy azok nem csak információhordozók, de műtárgyak is egyben, és ennek megfelelő bánásmód illeti meg őket. Az idő múltával egyre nagyobb igény jelentkezett a fotókra: a sajtó is fotókat akart közölni, kiállítások, könyvek, esetenként még éttermek is jelezték, hogy szükségük van fényképekre, illusztrációként vagy csak díszítőelemként. Az igény mindmáig nagy, de természetesen a helyzet némileg megváltozott az internet kínálta fotódömping óta; ma már azt mondhatjuk, az emberek szó szerint fogyasztják a fotókat.
Digital Comic Museum Puts a Past Era In Your Hands thenextweb.com
Within those parameters, there is a large list of some 50 available publishers, so you can narrow down a search for a title from a particular publisher, if you want. The site also has header boxes listing the top five latest uploaded, top rated and most downloaded comics. http://digitalcomicmuseum.com/ Each comic listed and available has been curated for its copyright status as well as its quality, and then scanned and made available for individual download free of charge.
A World Wide Web megjelenése óta egyre nő azoknak az anyagoknak a száma, amelyeknek sohasem volt és sohasem lesz papíralapú változatuk. egyre több hivatalos ügy intézhető el online módon anélkül, hogy bármilyen hagyományos papíralapú irat keletkezne erről. Jó esetben a kiállító szervek ugyanolyan digitális archívumot vezetnek ezekről, mint korábban a papíralapúakról, így a mindenkori adatvédelmi törvények függvényében ezek a későbbiekben kutathatóak lehetnek. Fennáll azonban a veszélye annak, hogy ezeket az archívumokat nem adják át a nyilvánosságnak, vagy egyszerűen csak törlik őket, mikor hatályukat vesztik. Még nagyobb veszélyben van egy másik forráscsoport, mégpedig a levelezéseké. A hivatalos és magánlevelezések napjainkban elektronikus formában zajlanak, e-mailekben, chateken, különböző website-ok, illetve web2-es felületek belső, titkosított fórumain, közösségi oldalakon. Szinte kizárt, hogy ezek a jövőben a ma megszokott formában kutathatóak legyenek.
Eleinte leginkább papíron dolgozták ki a folyamatot, de ahogy könnyebbé tették a közös munkát az email megalkotásával, azzal egy időben nehezebbé tették az archiválást. A kezdeti levelezéshez ma már nem tudnak hozzáférni, fontos párbeszédek vesztek el. Így az az abszurd helyzet állt elő, hogy 1960 jobban látható lesz majd száz év távlatából, mint 1980 – mondja Cerf.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése