A bűnözők általában kétféleképpen viszik végbe a csalást. Első körben felkutathatják a lehetséges áldozatokat akiket majd aztán felhívnak, hogy pénzt próbáljanak kicsikarni belőlük. Ezután azonosítják azt a személyt (általában gyereket) akit majd megszemélyesítenek. Miután kitalálták a leghihetőbbnek mondható szituációt ami kapcsán felhívják a célpontot, elkészítik a hamis hangfájlokat és végül jöhet a meggyőzés, hogy elrabolták a családtagját. Gyakran azonban először olyan áldozatokkal lépnek kapcsolatba, akik valamilyen szempontból védtelenek, így például a fiatalabb korosztályt, vagy bevándorlókat, akiket aztán érzelmi manipulációval szigetelnek el családjaiktól.
Figyeljünk oda, mit osztunk meg magunkról a közösségi médiában...Pár hónappal ezelőtt virtuális emberrablás történt egy Amerikában tanuló kínai középiskolás cserediákkal is, aki tavaly december végén tűnt el Utah államban. A fiú szülei elmondták a rendőrségnek, hogy a csalók 80,000 $-os váltságdíjat követeltek (amit végül ők el is utaltak nekik), ami mellé egy képet küldtek a fiúról, amiről kiderült, hogy ő készítette magáról. A helyi rendőrség úgy véli, a középiskolás manipulálása már egy hónapja elkezdődhetett, ugyanis korábban Provo-ban látták őt a helyi rendőrök, ahogy egy kempingfelszerelést cipelt magával. Még aznap hazaszállították a befogadó családjához, arról azonban nem tett semmi említést, hogy bárki is megfélemlítette vagy manipulálta volna. A csalók valószínűleg manipulálással vették rá, hogy izolálja el magát, mondván, ha nem tesz eleget az előírt követeléseiknek, a családja fogja bánni.A szülők december 28.-án értesítették az iskolát az eltűnésről, akik aztán a rendőrséghez fordultak. Végül december 31.-én találtak rá a nyomozók az eltűnt cserediákra egy erdős területen.
Csökken a váltságdíjkifizetések száma
Habár az átverések száma továbbra is magas, mégis úgy tűnik az emberek már egyre kevésbé dőlnek be ezeknek. A Bleeping Computer közölte, a csökkenésnek több oka is lehet, például ,,a szervezetek jobb felkészültsége, hogy egyre kevesebben dőlnek be a kiberbűnözőknek, illetve bizonyos régiókban, illegális a váltságdíj kifizetése."
Azonban még mindig fontos hogy az emberek tisztában legyenek a túl sok személyes információ megosztásának lehetséges kockázatairól. Azáltal, hogy odafigyelünk mit osztunk meg és kikkel, csökkenthetjük az esélyét, hogy áldozatul essünk nemcsak ilyen, de ehhez hasonló csalásoknál.
Források:
Ransom payments fall as fewer victims choose to pay hackers-BleepingComputer, Bill Toulas; 2022.07.28.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése