A digitalizáció árnyoldala
Az eset kivizsgálása érdekében megjelent egy friss tanulmány, mely rámutatott a digitalizáció úgynevezett "negatív" oldalára: a tudományos publikációk egynegyede nem megfelelő mértékben lett archiválva. Ez a tény sajnos arra utal, hogy a megőrzéshez használt online rendszerek nem tudnak lépést tartani a tanulmányok, tudományos cikkek egyre gyorsabb növekedésével. Így ez eléggé nagy problémát jelenthet a tudomány és kutatás szempontjából, ugyanis mindezek a lábjegyzetekre, hivatkozásokra épülnek. Mint ahogy Martin Eve (a Londoni Egyetem kutatója és a tanulmány egyik szerzője) kimondta, komoly gondot okozhat, ha nem tudunk rámutatni az állításunk forrására. "Ha nem tudod ellenőrizni, amit valaki más mondott egy másik ponton, akkor csak vakon bízol abban a műalkotásban, melyet már nem tudsz olvasni" - jelentette ki Martin Eve.
A tanulmány bejelentése
Ez a tanulmány a Journal of Librarianship and Scholarly Communication folyóiratban jelent meg, mely szerint megközelítőleg 7 és fél millió publikációt néztek át. Ezek a publikációk DOI-val - melyek egyedi "ujjlenyomatok" a tudományos publikációk, cikkek és hivatalos jelentések azonosítására és összekapcsolására -, azaz digitális dokumentumazonosítóval voltak ellátva.
A vizsgálat véletlenszerű kiválasztáson alapult mely kimutatta, hogy a publikációk 28%-a (körülbelül 2 millió cikk) egyetlen egy digitális archívumban sem jelent meg annak ellenére, hogy aktív DOI azonosítóval rendelkeztek. A publikációk csak 58%-a volt megtalálható legalább egy digitális archívumban, a további 14%-ba pedig a kizárt publikációk tartoztak, melynek oka a nem azonosítható forrásuk, esetleg az lehetett, hogy nem folyóiratcikkek voltak.
Továbbá Eve szerint érdemes megjegyezni, hogy vizsgálata nem teljességre volt törekvő, ugyanis csak a DOI-val rendelkező cikkeket követte nyomon, sőt nem ellenőrizte a tételek intézményi repozitóriumokban való tárolását sem.
Intézkedések javaslata a probléma megoldásához
A szakember a kiadott tanulmányban olyan intézkedéseket javasol, melyek segíthetik leküzdeni az adott problémát. Ilyen lehet például a DOI-regisztrációs ügynökségek követelményeinek szigorítása, ahol megemlíti a Crossref és DataCite ügynökségeket is. Egyben említi a kutatók és a kiadók átfogóbb oktatását is erről a problémáról. Az esetről az ilyen munkakörben dolgozó feleket mindenképpen tájékoztatni kell, hogy közös erővel tudják megfékezni egyre több folyóirat eltűnését. Ugyanis a publikációk száma napról napra növekszik, és talán azok is eltűnhetnek, ha nem cselekednek gyorsan. Mint ahogy Eve is fogalmazza: "Mindenki arra gondol, hogy milyen azonnali hasznot húzhat, ha valahol megjelenik egy tanulmány, de valójában a kutatási ökoszisztéma hosszú távú megőrzésére kellene gondolnunk."
Forrás
- Eltűnt az internetről 2 000 000 tanulmány, HVG.hu, 2024.03.11.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése