"Az biztos, hogy az egész univerzumunk megváltozott az olyan eszközök következtében, mint a Twitter vagy a Facebook." (Kimberly Young)
Kimberly Young 1996-ban határozta meg a netfüggőséget, mint új típusú szenvedélybetegséget. A pszichológus kutatása alapján megállapította, hogy az internetfüggők fele más addikcióban is szenved, többen depressziósak vagy szorongásos személyiségzavarosok is. A virtuális világba menekülnek saját maguk és problémáik elől.
"A posztmodern technikai fejlődés újra lehetővé tette, hogy az interneten (az emberi faj elődei több százezer éven át pár száz fős csoportokban éltek együtt) ehhez hasonló nagyságú közösségek alakuljanak ki." (Török Imre András, klinikai szakpszichológus) Csakhogy ez már egy másfajta közösség - lehet, hogy személyes találkozásokra épül, de nem személyes kapcsolatokat épít. A virtualitás a fogalmak jelentését megváltoztatja: Ritter Andrea szerint paradigmaváltásra lenne szükség, mert a közösség és a függőség definíciója az információs társasdalomban más jelentést hordoz.
Már 2004-ben megállapították, hogy az új technika olyan nagy befolyással bír az életmódra, hogy képes átalakítani az egyén és a társadalom szokásait, nyelvi-kommunikációját, szociális struktrújáit. Ennek a magja talán abban a szociális pótkielégülésben rejlik, ami feltehetőleg az egyik legfőbb oka az internethasználat "szeretetének", fontosságának.
Elbír-e ilyen változásokat az emberi psziché, az emberi természet? Milyenné alakul át ezáltal? A mostani kultúra- vagy paradigmaváltás következményei nagyrészt még kiszámíthatlanok. Visz az ár, és nem tudjuk, hová tartunk - kiszállni pedig nehéz, főleg, ha pontosan nem tudjuk, miért tegyük.
Váraljay Gabriel azt állítja, a jövő pszichológusai közül sokan az új, internetfüggőség, az internet lehetőségei által kialakult betegségek gyógyítására fognak specializálódni.
Internet addiction disorder (IAD) - problematic internet use (PIU) - compulsive internet use (CIU)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése