A Google Books perről számtalanszor tettem említést ennek a blognak a hasábjain. Ráadásul az ügy már 7 éve húzódik, tehát ideje volt előre lépni egyet. Nemrég az ügyben eljáró fellebbviteli bíróság egyenesen arra utasította Chin bírót, hogy döntsön érdemben a Google könyv digitalizációs projektjének a sorsáról. Nos, ez 2013. november 14-én megtörtént. Chin a Google-nek kedvezett. Google Books = Fair Use.
Nyolcéves jogi vita végére tett pontot Denny Chin amerikai szövetségi bíró, mikor kimondta, hogy bár a Google Books nevű szolgáltatása, amiben egyetemi jegyzeteket és bolti forgalomban lévő könyvek digitalizált változatát tette elérhetővé, sérti a szerzői jogok tulajdonosait, a szolgáltatás közérdek, ráadásul a fair use hatálya alá esik. A fair use az USA szerzői jogi törvényeiben megfogalmazott olyan különleges esetek összessége, amik lehetővé teszi a szerzői joggal védett anyagok engedély nélküli felhasználását. Chin szerint a jogtulajdonosokat nem érte kár, mert a Google-nek nem származott közvetlen bevétele a könyvek digitalizálásából és közzétételéből, sőt a Google keresőszolgáltatása a könyv egy szövegrészletének megtalálásakor nemcsak a részletet írja ki, de arra is javaslatot tesz, hol lehet megvenni az adott művet. A Bookson keresztül nem érhető el egyszerre a könyv teljes szövege, csak a keresés környezetét lehet elolvasni.
Az egyik legnépszerűbb e-book szolgáltató olvasójára lehet e-mail-ben elküldeni a kiválasztott könyveinket, amelyet az Amazon konvertálás után közvetlenül letölthetővé tesz a wifivel ellátott Kindle típusú e-könyv-olvasó tulajdonosok készülékére. A Magyar Elektronikus Könyvtár szolgáltatása a könyvek egységes borítójának alján a „Kindle-re küldés” gombra kattintva vehető igénybe. Az elektronikus dokumentum már e-könyv-formátumban érkezik meg.
We live in a time in which everything can be catalogued, preserved, backed up, and made open and searchable. This is a wonderful thing. But Will Prentice, Audio Engineer and Conservation Specialist at the British Library’s Sound and Vision Division, points out a special problem with archiving in the digital age.
a Street View alkalmazással immár a múzeum belső terei is bejárhatók, itt. A projekt az Art Project című kezdeményezés része, ebben a világ háromszáz múzeumának 48 ezer műalkotása tekinthető meg. A magyar múzeumok közül a már virtuálisan is bejárható Iparművészeti mellett a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti Múzeum és a Petőfi Irodalmi Múzeum kiállítási tárgyai is megtekinthetők.
Munkatáborok – Ne csak őrizd, gyűlöld is! néven fut a Magyarországon 1945 és 1953 között létesített munkatáborokat bemutató honlap, amit az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára készített.
A Google arról próbált meggyőzni egy amerikai bírót, hogy több millió könyv digitális másolatának elkészítésével, amivel az online kereséseket pontosítaná, a szerzői jog védelmét élvezi.
Már a '80-as évek második felében lehetett sejteni, hogy valami nagy baj lesz. A színes dia a tünetek egyike volt. Az online fotóarchívum, a Fortepan egyik alapítójával, Tamási Miklóssal beszélgettünk.
Egy ausztrál kutatócsoport kézi lézerszkennerrel készítette el a pisai ferde torony belsejének háromdimenziós térképét, ami egyszer akár a torony újjáépítését is segítheti.
Serendip-o-matic - csodálkozz a bibliográfiádra - Kereső Világ: keresés, szövegbányászat, big data blog.hu
A One Week|One Tool a digitális bölcsészek számára készített eszközöket a nyáron. A George Mason University Roy Rosenzweig Center for History and New Media kezdeményezése nem csak hasznos, hanem vicces, elgondolkodtató eszközök kifejlesztését célozta meg. A SERENDIP-o-MATIC egy...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése