A Facebook 2004-es elindulása óta hihetetlenül gyorsan és szinte felfoghatatlanul nagyra nőtt ki magát. A fényképes évkönyvek online változata, valamint egy egyetemisták számára létrehozott kezdetleges internetes társalgási felület ötvözeteként született meg. Legutóbbi nagy port kavaró cselekedete, hogy felvásárolta az Instagramot és a WhatsAppot, mellyel komoly ellenszenvet és nemtetszést váltott ki több amerikai államban és egyéb országokban.
keresés
2020. december 13., vasárnap
Dating-élmény a Facebookon: jobbra-balra húzás helyett lájkok és tettek
A Facebook félelmei, avagy a Trump-lavina
A gyermekvideók közé bújtatott reklámok
A mai modern kor gyermekének már egyáltalán nem okoz gondot a számítógépek és okoseszközök kezelése, szinte már hamarabb tanulnak meg videót nézni, kapcsolgatni, vagy játszani a tableten, mint járni vagy beszélni. A gyorsan változó és fejlődő világunknak köszönhetően, a legtöbb háztartásban már elérhető a korlátlan internet hozzáférés, amely a legártalmatlanabbnak hitt platformokon is veszélyt jelenthet a gyerekekre, ha a környezetében élő felnőttek nem elég körültekintőek.
Sajnos minden igyekezet ellenére, a legújabb vizsgálatok és felmérések szerint a gyermekeknek szánt youtube tartalmak tetemes hányadánál tapasztalható a videót félbeszakító reklámblokk, amely számos esetben káros, vagy veszélyes, de semmiképp sem gyereknek való hirdetéseket, információkat tartalmaz.
2020. december 10., csütörtök
Biztonságunk az interneten – hogyan védhetjük meg adatainkat?
Hogyan lehet a technika a föld szolgálatában?
Munka és tanulás 2020 után - a home office kihívásai
A digitális copyright – Szerzői jogok az interneten
A szerzői jog fogalma
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának weblapja |
A szerzői jog minden esetben vonatkozik az irodalmi, művészeti és tudományos alkotásokra, a szerzői joghoz kapcsolódó úgynevezett szomszédos jogi teljesítményekre (pl. a zenészek, színészek előadásai, a hangfelvételek és a rádió- és televízió-szervezetek műsorai), valamint a szoftverek és adatbázisok esetében is védelmet biztosít.
A szerzői jogot a 1999. évi LXXVI. törvény határozza meg. A törvény kimondja, hogy a szerzői jogi védelem az alkotás egyéni, eredeti jellegére épül. Tárgya nem a végtermék tartalma, hanem annak kifejezésmódján, egyedi megfogalmazásán alapszik. A szerzői jogi védelem nem függ mennyiségi, minőségi, esztétikai jellemzőktől, illetve az alkotás színvonalára vonatkozó értékítélettől sem.
Miért jó hangoskönyvet hallgatni?
Hallgatni vagy olvasni?
A cím hallatán sokak azt mondják: Ugyan én még soha nem hallgattam hangoskönyvet, vagy, hogy a hangoskönyvek csak gyermekek számára készültek, ahol a mesélő hangjára és a zenei aláfestés hatására álomba ringatják az ágyban fekvő kicsiket. Olyan ítélkező hangokról is hallhatunk, akik szerint a felolvasó hangja elvonja a figyelmet a tartalomtól, sőt egyenesen megnyirbálják a szövegeket azáltal, hogy a regény csonkított verzióját adják közre. Talán még a legnyitottabb olvasókban is fölmerült,hogy a hangoskönyv hallgatása nem igényel olyan szellemi befektetést, mintha papírról vagy elektronikus felületről olvasnánk. Mára bebizonyosodott, hogy egy történet meghallgatása szellemileg hasonló módon veszi igénybe az agyat, mint a szövegolvasás. MRI vizsgálatok megmutatták, hogy a hallott információ ugyanazon részeit mozgósítja az agyunknak, mint az olvasott, tehát nem kell mindig vaskos kötetekkel útra keljünk ahhoz, hogy legkedvesebb olvasmányainkat élvezhessük.
Egyre népszerűbb a hangoskönyv
Amikorra okossá lesz minden a házban... Segítő okos eszközök vagy puhánnyá tevő zsarnokok?
Okos eszközök a lakásban
Egy évtizeddel korábban még tátott szájjal csodáltuk a nyomógomb nélküli ,,csupakijelzős" mobilkészülékeket, manapság már az sem lep meg minket, ha egyenesen okos otthonról esik szó. Lassan már annak sem lesz akadálya, hogy hálószobánkban fekve az ágyból készítsük el reggeli kávénkat. Csupán a mobilunkat kell kézbe vegyük és egy gombnyomásra perceken belül elkészül a forró frissítő ital. Már a küszöbén állunk annak, hogy elmondhassuk: az egész háztartásunkat a zsebünkben vagy a táskánkban hordjuk.Legyen szó okos hűtőről , amely jelzi ha elfogyott a tej s máris értesíti kedvenc élelmiszeráruházunkat a hiányról. Mindezek előtt komoly kalkulációt végez, hogy fogyasztási szokásaink alapján hány darab tejet rendeljen a számunkra. Vagy vásárolhatunk okos tűzhelyt, sütőt, ahol az internet és a telefonunk segítségével gyerekjáték lesz a sütés.
Okos eszközök-Áldás vagy átok?
Talán sokan emlékeznek a Mézga család távoli rokonára, Köbükire, aki a 30. századból küldte számos csodaeszközét,amit az ,,atomókoriak" sehogyan sem tudtak jól hasznosítani,mert a futurisztikus eszközök mindig túljártak az eszükön.
Fejlődés az egészségügyben
A mai világban egyre fontosabb, hogy gyorsan és túl sok fizikai eszköz nélkül tudjanak a leletek eljutni egyik orvostól a másikig. Az orvos tudomány sok mindenben fejlődött az elmúlt időkben. Viszont abban egyet érthetünk, hogy vannak még problémák. Ilyen a hosszú várakozási idő és az is, hogy a leletre és a kiértékelésére is sokszor több napot kell várni. Viszont a Vodafon és az Innomed Medical Zrt. összefogásával megvalósult egy módszer, amivel a lelet 5G hálózattal gyorsan eljut messzebbre is.
Mai könyvtárépítészet: kihívások és lehetőségek
Cikkem első pontjában rövid könyvtártörténeti áttekintést kívánok adni, mégpedig néhány jellemző könyvtártípus bemutatásával. A könyvtárépítészet modern kihívásai közé tartozik a környezettudatosságnak való megfelelés. Ezen a területen élen járnak a zöld könyvtárak, amelyekre főként külföldön találunk mintákat, de több hazai kezdeményezés is létezik. A zöld könyvtár fogalma még szakmai körökben sem tisztázott teljesen, de már jól körülhatárolható. Kiemelendő, hogy idén egy óbudai könyvtár megkapta az IFLA* Zöld Könyvtár Díját.
2020. december 9., szerda
Kína: A technológia totalitárius sziréndala
Két hét alatt több bombahír robbant a világsajtóban: Az Amerikai Egyesült Államok után Kína lett a második állam a világon aki kitűzte a zászlaját a holdra; Kína elérte a kvatumfölényt, Kína beüzemelte a saját "mesterséges napját", egy kísérleti fúziós erőművet ezzel megelőzve Európát és Amerikát. A koronavírus-járvány nyomán pedig Kína lett a világ legnagyobb gazdasága, maga mögé utasítva az Egyesült államokat. Kétségek nélkül kijelenthető, hogy Kína nem csak a globális techboom meghatározó szereplője, de egyben egy feltörekvő gazdasági szuperhatalom, amely a század egyik meghatározó szereplőjének tekintendő. Sajnos egyéb, kevésbé pozitív szalagcímeket is olvashattunk azonban a világsajtóban kínáról, a kínai megfigyelési állam terjeszkedéséről, így az ujgur kisebbség ellen bevetett, disztopikus arcfelismerő technológiáról, a világ meghatározó közéleti személyiségei, politikusairól létrehozott kínai adatbázisról, vagy szuperkatonákról és emberkísérletekről, amelyeknek tükrében elmondható, hogy Kína gyökeresen más elképzelésekkel rendelkezik a technológia etikus felhasználásáról, mint a nyugati országok. Ezeknek tükrében felmerül a kérdés: Kína felemelkedése beárnyékolja-e a nyugati világot és a nyugati alapvetéseinket arról, hogy milyen célokra használható etikusan a technológia?
Fotótér: online fényképkiállítás a világháborúk idejéből
Az első világháborús gyűjtemény kezdőoldala |
Kiberbűnözés a koronavírus árnyékában
A gépeknek is lesz 'lejáratuk'?
2020. december 8., kedd
A mesterséges intelligencia jelenje és jövője
Az algoritmusok kora
Haladás a fenttartható világ felé
Manapság egyre több embert foglalkoztat a környezetvédelem és az eddigi életmódunk romboló hatása. Viszont szerintem még mindig nem érdekel elég embert és nem történik elég intézkedés ennek vissza fordítására.
2020. december 6., vasárnap
Adathalászat, függőség és befolyásolás
Mai, technológia-uralta világunkban nincs abban semmi furcsa, hogy okostelefont, okosórát használunk, és adunk gyermekeink kezébe. Nem csodálkozunk, hogy a porszívónk magától végzi a munkáját, a hűtőszekrényünk számon tartja, hány kalóriát fogyasztunk egy nap. Gondolkodás nélkül kapcsoljuk be elektronikus eszközünkön a helymeghatározást, hozzáférést adunk a programoknak eszközünk kamerájához, mikrofonjához, elfogadjuk a "cookie"-kat, amikor azt kéri az aktuális weboldal. Regisztrálunk a közösségi oldalakon, életünk részleteit, fényképeinket megosztjuk az úgynevezett ismerősökkel, csetelünk és kommentelünk. Itt értesülünk a hírekről, itt szervezünk programokat és követjük a szimpatikus, érdekes személyeket, szervezeteket.
Mindezek után pedig - vérmérséklettől függően - meglepve, örömmel vagy éppen ijedten tapasztaljuk, hogy böngészőnk ízlésünk szerinti híreket tálal elénk, keresgélés közben a nekünk tetsző ruha, cipő hirdetését dobja fel a kereső, kedvenc írónk új könyve egyszer csak felbukkan az éppen olvasott cikk közepén egy hirdetési ablakban. Megdöbbenve nézzük gyerekünket, aki már vacsorázni sem áll fel a laptop mellől, ragyogó időben a telefonját nyomkodva hever a kanapén, barátaival üzenőfelületeken tartja a kapcsolatot. És néha feltesszük a kérdést: mi történik velünk? A válasz nem egyszerű és semmiképpen nem megnyugtató.
Az online zene-streaming térhódítása
Az utóbbi évek talán egyik legeredményesebb online térhódítását a különböző zenei streaming szolgáltatások vitték véghez. Látszólag minden nagy szolgáltató igyekezett egy a Spotify-hoz hasonló szolgáltatást kialakítani, mint például az Amazon,az Apple, a Google Google Play Music applikációja, vagy a Youtube Music. Ennek a versenynek az első vesztese a Google Play lett.
Tudatos internethasználat - Mire (nem) figyelünk?
Politika és közösségi média
Az internet okozta információs forradalom és a közösségi oldalak árnyoldala – számtalan előnye mellett -, hogy az álhírek, hamis információk és átverések gyorsabban, hatékonyabban terjednek, mint a valódi tények. Többen hisznek el, többen osztanak meg olyan tartalmakat, melyeknek semmi köze a valósághoz. Ez komoly veszélyeket is hordoz, saját magukra, embertársaikra is (ide tartoznak például a hihetetlen bulvárhíreket, életveszélyes alternatív gyógymódokat, gyors meggazdagodási lehetőségeket terjesztő weboldalak). A közösségi média, azon belül a Facebook kimutathatóan látványos módon hatott a politikai kommunikáció működésére is. Kutatások kimutatták, hogy a legelterjedtebb politikai tartalmak a Facebookon az erős kritikát, személyes támadást vagy felháborodást megfogalmazó bejegyzések. A hagyományos közpolitikai kérdések háttérbe szorulnak a negatív kommunikációt tartalmazó üzenetekkel szemben.
2020. december 4., péntek
A tökéletes katona
Köztudott, hogy a technika fejlődéseket a privát szférában megelőzik a katonai fejlesztések. Jelen korunk rohamos technikai fejlődési ütem mellet nincs mit csodálkozni azon, hogy Elon Musk Neuralinkjének már verseny társa is akadt, az Ausztrál Senstrode nevű készülék használatával, mellyel lebénult emberek a gondolataikkal internetezhetnek.
2020. december 3., csütörtök
XXI. századi alapfogalmak: fintech, elektronikus fizetés, cyberbűnözés
Az Európai Unió 2015-ben fogadta el második pénzforgalmi irányelvét, a PSD2-t (=Payment Services Directive 2). Az új rendelkezést az elmúlt évtizedekben tapasztalható változások indukálták, mint például a modern pénzforgalmi szolgáltatások megjelenése (azonnali átutalás, PayPal, Amazon). Az elektronikus és mobilfizetések (internetbank, érintőkártyás és online fizetések) észrevehetően megnövelték a pénzügyi csalások számát. Az ellenük való védekezés kiemelten fontossá vált mind egyéni, mind kormányzati, mind uniós szinten.
2020. december 1., kedd
2020. november 30., hétfő
Továbbra is képlékeny a Tik Tok Amerikai helyzete - Meddig tarthat még a macska-egér harc?
Az Egyesült Államok hosszú hónapok óta lebegteti, hogy nemzetbiztonsági okok miatt betiltják a TikTokot az országban. Az amerikai kereskedelmi minisztérium szeptemberben be is mondta a dátumot, amikortól érvénybe lépett volna a tiltás: november 12. A határidő közeledtével azonban hiába kereste a TikTok tulajdonosa, a ByteDance az amerikai döntéshozókat, érdemi reakció nem érkezett, így bizonytalanná vált, hogy mi is történik majd a határidő lejárta után. Végül kiderült: a betiltást átmenetileg elhalasztják, mert több vonatkozó kereset elbírálása is folyamatban van amerikai bíróságokon.
2020. november 28., szombat
Ön is rendel külföldről? Vigyázzon, drágulhat!
Hazánkban is rendkívül népszerű a külföldi, jellemzően kínai webáruházak, valamint az Ebay használata. Az innen rendelt holmik olcsók, aprók, postai küldeményként néhány hét alatt ideérnek – a gazdaság azonban nem biztos, hogy jól jár ezzel.
Információ szükségelt avagy mindent is tudni
2020. november 27., péntek
Techóriások - antitröszt-perek és globális szabályozás
A tech-boom ára: monopóliumok?
Az egyesült államokban az "aranyozott kor" (gilded age) standard oil-ja óta nem láthattunk olyan vagyonnal és befolyással rendelkező magáncégeket, mint a leggyakrabban "big tech" néven emlegetett, a népszerű infokommunikációs szolgáltatásaik és termékeik révén közismertté vált techóriások: az Apple, az amazon, a Facebook, a Twitter, a Microsoft és és a Google.
A nagy cégekkel kapcsolatos versenyjogi (és egyéb) aggályok amerikában időről-időre előkerülnek, de a cégek lobbierejének és különleges státuszuknak köszönhetően csak ritkán jutnak el a perindításig. A Google és az Apple ellen nemrégiben indított antitröszt-per méretében is kirívónak számít: a két évtizede, a Microsoft ellen indított perhez fogható ügy tétje akár az is lehet, hogy a feldarabolt standard oil (utódai az Exxon ill. a Chevron) sorsára juttatják az Alphabetet, a Google anyacégét. A vád: a Google monopolhelyzetével való visszaélés, illetve a google chrome böngésző illetve a google keresőmotor helyzetbe hozása az által, hogy mindkettő előre telepített, alapértelmezettnek beállított és a készülékről letörölhetetlen szolgáltatásként van jelen az androidot használó ill. az Apple telefonokon is. (A Microsoft ellen két évtizede hasonló alapon indítottak pert, ott az internet explorer böngésző helyzetbe hozása volt a trösztellenes pert kiváltó ok).
2020. november 26., csütörtök
A digitális lábnyom és az online jelenlét veszélyei
Digitális lábnyom. Minden internethasználónak van, de nincs mindenki tisztában azzal, hogy mi is az, milyen veszélyeket rejt magában és milyen megelőző lépéseket lehet - és kellene is – tenni a veszélyek minimalizálása érdekében. Minden egyes nap akarva, vagy akaratlanul is hozzájárulunk az internet folyamatosan növekvő adathalmazához.
Mi is az a digitális lábnyom?
Ez az adathalmaz nyilvánosabb és elérhetőbb is, mint gondolnánk. Minden egyes keresés, könyvjelzőbe mentett oldal, közösségi oldalon közzétett komment, Messenger vagy Skype hívás, vagy akár email is hozzátartozik a digitális lábnyomunkhoz, melyek potenciálisan elérhetőek hackerek számára is. Nem kell viszont hackernek lenni ahhoz, hogy az interneten közzétett képeinkkel vagy videóinkkal éljen vissza bárki, hisz ezek könnyen elérhetőek mindenki számára. Ugyanazon biztonsági jelszavak több közösségi oldalon való használata is nagy veszélyeket rejt magában. Ajánlatos több jelszót használni, kis- és nagybetűket, valamint számokat és speciális karaktereket is.
2020. november 22., vasárnap
G-generációs technológiák, és ami mögötte van
A koronavírus okozta világjárvány kitöréséig az 5G technológia és a hozzá kapcsolódó technológiai ugrás, s nem utolsó sorban a globális ellenérzések vezették a világsajtó híreit. A járvány kitörésével a téma meglehetősen háttérbe szorult, mégis él a kérdés, hogy az okostelefonok világában mennyire látjuk át, mennyit értünk a G-generációs technológiák hátteréből?
Digitális mozgásterek és eszközeik autósoknak
Használatukat tekintve, egyértelműen a navigációs alkalmazások vezetnek valamennyi, autósok (és nem csak!) számára készült applikációk között. Ugyanakkor, a parkolást segítő alkalmazások is egyre nagyobb tért hódítanak maguknak, mint ahogy a kárbejelentéshez készült digitális lehetőségek is.
Amíg bő 20-25 évvel ezelőtt a legtöbb autó kesztyűtartójában ott lapult egy közúti térkép, mára ennek valamely digitális verzióját láthatjuk valamennyi gépjárműben, legyen az egy direkt erre a célra készült navigációs eszköz, vagy éppen az ezeket egyre inkább helyettesítő okostelefonok. Az szinte minden túlzás nélkül kijelenthető, hogy az autózás digitális mozgástere hol ugrásszerűen, hol kisebb léptékkel, de napról napra terjeszkedik, fejlődik.
Navigáció: verseny, főleg a nagyok között
2020. november 20., péntek
Személyes adataink és jogi védelmük
Törvényi definíció szerint személyes adataink például a nevünk, a születési dátumunk, a lakcímünk és a családi állapotunkra vonatkozó információk. Külön csoportot alkotnak a különleges adatok, ezek még érzékenyebbek, hiszen – többek között – a faji eredetünkre, a nemzetiségünkre, a politikai véleményre vagy pártállásra (...) vonatkoznak, de ide tartoznak az egészségi állapothoz vagy a káros szenvedélyhez kapcsolódó adatok is. - írja az NMHH.
Mik tartoznak a személyes adatok közé
A személyes adataink érzékeny adatok, hisz az adatok birtokában azonosítani tudnak bennünket, de akár adatlopás áldozataivá is válhatunk, ha illetéktelen kezekbe kerülnek. Személyes adatok közé tartoznak a születési évünk és helyünk, szüleink nevei, egészségügyi dokumentumaink, bankszámlaszámunk, adószámunk, de az internetes adataink is személyes adatnak számítanak, mint például a levelezőfiókunk, vagy a böngészőnkben tárolt adataink is. Be tudnak azonosítani bennünket a fényképeink által és az internetes jelszavaink megszerzésével súlyos károkat tudnak okozni a hackerek. Különleges adatnak számítanak például a faji eredetünk, politikai és vallási véleményünk vagy a nemi hovatartozásunk is. Mindezek védelmére jött létre az Alaptörvény, a Polgári Törvénykönyv, a Büntető Törvényköny, valamint az Az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény.
Az influencerek negatív megítélése
Az influencerek azok a személyek, akik a különböző internetes platformokon közzétett megnyilvánulásaikkal befolyásolják az őket követő embereket. „Követőik számára leginkább olyan közösségi média platformokon szolgáltatnak változatos tartalmakat, mint az Instagram, a YouTube, a Twitter vagy a Facebook.” - Írja a Webrádió.hu
Honnan ered a szó és kik ők?
Az influencer kifejezés az angol „to influence” szóból származik, melynek jelentése „befolyásolni”. Egy-egy influencer követőtábora már könnyen a több tízmilliós nagyságrendet is elérheti és nagyon sok influencer kap felkéréseket, hogy termékeket, vagy szolgáltatásokat reklámozzanak fizetség ellenében. Ám nem csak emberek lehetnek influencerek, hanem akár állatok is. Grumpy Cat 2012-ben kezdte meghódítani a világhálót a híresen morcos ábrázatával, vagy ott van például JiffPom, a pomerániai kiskutya is, aki 2014-ben be is került a Guiness Rekordok Könyvébe. Az influencerek tudásukkal, véleményükkel vagy viselkedésükkel befolyásolják az őket követő embereket, mely lehet pozitív, de negatív befolyás is, emiatt sokszor lehet negatív a megítélésük is.
2020. november 19., csütörtök
Facebook és az amerikai elnökválasztás
Facebook és az amerikai elnökválasztás
Napjainkban a politikai kommunikácó tekintetében jelentősebb szerep jut az internetnek, ezáltal a közösségi oldalaknak, mint régebben. A social media csatornák közül elsődlegesnek számít a Facebook. A 2016-os amerikai elnökválasztás megmutatta, hogy a közösségi médiának mekkora ereje van az emberek befolyásolásában és elérésében.
2020. november 17., kedd
Álhír, dezinformáció a közösségi oldalakon
Álhír, dezinformáció a közösségi oldalakon
A kritikai gondolkodó ember sokszor csak elméletben létezik, az emberek többsége hajlamos elhinni azt a valóságértelmezést, amelyet az erősebb, hangosabb kommunikációs propaganda ismételget. A Facebook posztok többsége mögött ellenőrizhetetlen a forrás, sokszor azt sem lehet tudni pontosan, hogy egy valós személy-e a szerző vagy csak egy troll. Régebben biztosabban tudhatták az emberek, kitől milyen információt kapnak, fogadnak el. Az információk hihetetlen mennyisége már eleve erősíti az emberben a bizonytalanságot. A Facebook folyamatosan távolítja el a kamu profilokat, azonban komoly gépezet áll a befolyásolásra használt trollok mögött.
2020. november 15., vasárnap
Megfigyelési kapitalizmus, avagy "a figyelmünk az, amit bányásznak"
forrás: belsomegelesekrendszere.com |
Mi is az a megfigyelési kapitalizmus, hogyan működik a rendszer?
2020. november 14., szombat
Fake news
Könyvtárak és a COVID-19 Tudástérkép és Tudásbázis
2020. november 7., szombat
Autóőrszem - egy autós applikáció mindenkinek
Autósnak, gyalogosnak, de tulajdonképpen bármilyen közlekedésformát használónak hasznos applikációt hozott létre egy magyar vállalkozó. Lerobbant autó, felkapcsolva hagyott fényszóró, letekerve felejtett ablak? Az Autóőrszem segíthet riasztani a jármű tulajdonosát! És nem csak!
Az ötlet alapítója, Molnár Ferenc, aki saját kárán okulva tervezte meg az Autóőrszem nevű applikációját, amelynek segítségével gyors riasztást adhatnak és kaphatnak az autótulajdonosok, például olyan esetekben, amikor esetleg rossz helyen parkoltak, vagy működésbe lépett a riasztójuk, vagy netán figyelmetlenségből felkapcsolva hagyták autójuk lámpáját, esetleg lapos a kerék, vagy folyadékszivárgás tapasztalható.
Közös fejlesztés és biztonság
Az applikáció első verziója 2019 második felében jelent meg, de a fejlesztés azóta sem szünetel. Kezdetben csak autósok jelentették a felhasználók körét, mivel a regisztráció és a felhasználás is rendszám alapon történt. Felhasználói visszajelzések alapján, azonban bővült a jogosultak köre, így a legfrissebb fejlesztések már lehetővé teszik, hogy autóval nem rendelkezők is adjanak le riasztásokat, a Viber vagy a Facebook Messenger segítségével. A legújabb felhasználói jelzések alapján elképzelhető, hogy a jövőben a riasztásokat fényképek megosztásával is meg lehet majd tenni, ami egyes felhasználói vélemények szerint tovább erősítené a téves vagy hamis riasztások szűrését.
2020. november 1., vasárnap
Adatvédelmi kitekintő
Napjainkban a személyes adatok forgalma (begyűjtése, kezelése, továbbítása) globális szinten igencsak megnőtt. Az ezeket nyilvántartó cégek vagy kormányzati szervek már nemcsak iratszekrényekben vagy CD-ken tárolják a rólunk szóló információkat, hanem a kibertérben is. Könnyen belátható, hogy a világot átszövő digitális gazdaság, a pénzügyek és az elektronikus ügyintézés informatikai hálózatok és online adatforgalom nélkül nem működhetnének. Itt viszont nagyobb a veszélye annak, hogy ellopják az adatokat, és illetéktelenek férnek hozzájuk haszonszerzési céllal.
Magyarország is beszáll a 6G buliba, miközben az 5G sem lefutott
Az Európai Bizottság támogatásával a hazai Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) is vizsgálhatja a 6G mobilrádiós technológiát. A Hexa-X flagship elnevezésű projekt 12 millió eurós támogatásban részesült, s a szakmai bizottság előtt maximális 15/15 pontszám értékelést kapott.
Miközben Európában épphogy megkezdődött az 5G mobilhálózatok beüzemelése, addig a technológiai kutatások már szélesebb és gyorsabb frekvenciákra álltak rá. Kína, már akkor bőven megkezdte a 6G technológia kutatását és fejlesztését, amikor európai városokban ez év áprilisában és májusában adótornyok felgyújtása akadályozta az 5G technológia bevezetését, akár Hollandiában vagy éppen az Egyesült Királyságban. Ezek az ellenakciók javarészt a koronavírus okozta világjárványra koncentráló híradások mögé szorultak, épp úgy mint ahogyan az a tény is, hogy a kedvező árakkal operáló, s ennek okán a hazai piacon magának egyre nagyobb ügyfélkört hódító DIGI nem vehetett részt a magyarországi 5G frekvenciák árverésén.
Ismert üzenetküldő alkalmazásoknak adja ki magát egy új androidos kémprogram
A Telegram és a Threema üzenetküldő alkalmazásnak álcázza magát az Android/SpyC23 kémprogram – adja hírül külföldi forrásokra hivatkozva a Nemzeti Kibervédelmi Intézet.
A független tesztszervezetek véleménye alapján az internetes vírusvédelmi iparág legjobbjai között szereplő ESET elemzésére hivatkozva az Intézet vonatkozó híradásában közli, „az Android/SpyC23 kémfunkciói – mint például az üzenetküldő alkalmazások értesítéseinek olvasása, hívásrögzítés, képernyőfelvételek készítése – mellett a beépített Android biztonsági alkalmazások értesítéseit is képes elrejteni, valamint kikapcsolja a Google Play Protect-et, ráadásul lehetővé teszi leplezett hívás indítását úgy, hogy a képernyő közben sötét marad.
Az Eset szakemberei által végzett kémprogram-felderítések során megállapítást nyert, hogy az Android/SpyC23 fertőzés a DigitalApps nevű 3rd party Android alkalmazásbolton terjed, a Telegram, a Threema és a weMessage applikációknak álcázva magát.
2020. október 31., szombat
Irányt mutat a Disney az online streaming világában
Átalakulóban vannak az emberek filmes tartalomfogyasztási szokásai. A folyamat már jó ideje elkezdődött a Netflix, az HBO GO, az Amazon Prime és a hasonló on-demand jellegű online szolgáltatások térnyerésével, de a 2020-ban kialakult vírushelyzet jelentősen felgyorsította azt. Ahogy a korábbi médiapiaci átalakulások, ez is később érezteti hatását Magyarországon, ugyanakkor mindenképp érdemes figyelni a nemzetközi trendeket, melyek közül a legjelentősebb a Disney éles irányváltása.
"Nem tudunk azonosítani"
Egy feltört gmail fiók története
Az okosvárosok szociotechnikai fejlődése
Valóban fejlődést jelent a technológiai újítások bevezetése?
2020. október 22., csütörtök
Magyarországon is eljárás indult a TikTok ellen
Haladék a TikToknak
Előzmény: Az amerikai kereskedelmi minisztérium 2020.09.18 -ai rendeléteben közölte, hogy 09.27- étól betiltanák a We Chatet és részben a TikTokot is az Egyesült Államokban. Ez azt jelenti, hogy letöltenise lehetne majd az alkalmazásokat, a tiltás csak az USA-ra vonatkozik. A TikTokot lehet majd használni, ha már letöltésre került, frissíteni azonban nem lehet majd.
A kínai videómegosztó nemzetbiztonsági fenyegetést jelent
Trump és az amerikai kormányzat álláspontja szerint a kínai videómegosztó nemzetbiztonsági fenyegetést jelent az Egyesült Államok számára, mert amerikaiak millióinak adataihoz jut hozzá. Az amerikai haderőnél már be is tiltották az alkalmazást. Trump állítása szerint nem bánja, sőt jóvá is hagyná, ha a Microsoft amerikai szoftvergyártó óriásvállalat felvásárolná a TikTok kínai videómegosztót. Hozzáfűzte azonban, hogy az üzleti megállapodásnak
jövedelmezőnek kell lennie az amerikai pénzügyminisztérium számára is.