keresés
2022. december 31., szombat
Kronologikus hírszemle - 2022. szeptember/december
Harvard Puts Online a Huge Collection of Bauhaus Art Objects | Open Culture
www.openculture.com
library
digitalization
art
Harvard’s web site represents its physical collection, but it does not duplicate it. Many of the small images in its online archive do not expand to larger versions and cannot be downloaded. However, if you follow the guided tour by clicking “Continue Reading” under the site’s introduction, you’ll be able to click on the several dozen examples in each section and see them up close
http://www.harvardartmuseums.org/collections/special-collections/the-bauhaus?group=The+Bauhaus&sort=objectnumber.exact
Dec 27, 2022
A digitális sötét középkor réme és a megoldási lehetőségek
2022. december 30., péntek
Mesterséges intelligencia
Csatornakultúra
2022. december 29., csütörtök
Booktuberek és könyvbloggerek
Digitális gyűjtemények Magyarországon – különös tekintettel a Hungaricanára
2022. december 28., szerda
Az E-sport, avagy sport-e az e-sport?
Az internetes reklám története
Mivel webfejlesztőként dolgozom 4 éve előfordult, hogy együtt kellett működnöm online marketingesekkel és alkalmanként állítottam is be Google és Facebook hirdetéseket, közeli témának találtam az internetes reklámot. Az online reklámok történetét kutattam és állítottam fel egy idővonalat a banner hirdetésektől napjainkig.
Nagy Tech-cégek nyomában
2022. december 19., hétfő
Ebook helyzet - ha nem neked kell akkor is hasznos
2022. december 6., kedd
A metaverzum- a rémisztő jövő vagy egy csődbe fulladó projekt?
Bár már több, mint egy éve jelentették be a terveket róla, sokaknak máig nincs fogalma mit is jelent ez a kifejezés. Ami valójában egy elég árulkodó tényező a projekt helyzetéről. Hisz hogyan ugrana bele a használatába a nagyközönség és hogyan pénzelnék dollármilliárdokkal a befektetők, ha fogalmuk sincs róla mit is kapnak pontosan. Még a cég saját dolgozói sem igazán értik, mi ez az egész, úgy kell ráparancsolni őket a „világ” felfedezésére. És hogyan várhatják el, hogy szeressék a felhasználók, ha még ők maguk sem szerelmesek a munkájukba.
Szóval mi is az a metaverzum?
A metaverzum egy ember -Mark Zuckerberg, a Facebook alapítójának- szerelemprojektje. 2021 októberében jelentette be, hogy 16 év után nevet vált a cég: így lett a Facebookból Meta Platforms, vagy röviden csak Meta. A cég ezentúl egy virtuális párhuzamos valóság, az úgynevezett metaverzum felépítésére vállalkozik.
A metaverzum fogalma még egy évvel a nagy Meta-fordulat után
is elég ködös. Hogy végeredményben egy nagy, szabad bejárású virtuális világot
kell elképzelni, vagy sok gyártó saját digitális terei számítanak majd egy-egy
metaverzumnak, az még kérdéses, mindenesetre a névkisajátítás ellenére nem a
Meta az első, ami nekivágott a műfajnak. A 2006 óta létező, 2016-tól virtuális
valóságban (VR) is elérhető, Roblox nevű játékplatformon a felhasználók
személyre szabott avatárjukon keresztül hozhatnak létre saját játékokat, és
tölthetnek időt egymással egy közös 3D-s világban – ezt már nem túlzás
metaverzumnak nevezni. A Roblox naponta 60 millió aktív felhasználót számlál, a
metaverzum előfutárának tekintett Second Life világában pedig még mindig 40-50
ezren időznek egy adott pillanatban.
Valami ilyesmiről szólna a metaverzum Zuckerberg
víziója szerint is.A Facebook alapítója olyan utópisztikus helyet képzel el, ahol az
emberek találkoznak egymással, ismerkednek, a munkájukat végzik, szórakoznak,
és ami a legfontosabb: vásárolnak. Ehhez csak fel kell pattintani egy Oculust
Rift, vagy még inkább egy Meta Quest 2 VR-headsetet, és ki kell csekkolni a
való világból.
2022. november 29., kedd
Fejünk felett gyűlnek a felhők
Cloudcomputing, felhőtárhelyek... Manapság már szinte minden ember, aki az internetet használja, használ valamiféle felhőtárhelyet. Annyira mindennapossá vált, hogy nem is nagyon gondolunk bele, miről is van szó, sokan valószínűleg nem is vagyunk tisztában a felhőtárhely jelentésével, működésével. Ez a bejegyzés erről nyújt némi tájékoztatást.
2022. november 28., hétfő
A Netflix és a "binge-watching" jelenség
A kezdetekkor volt egy érdekes történet arról, hogy a Netflix létrehozásának ötlete egy 40 dolláros késedelmi díjnak köszönhető, amit Hastingsnek egy a videótékába késve visszavitt film miatt kellett kifizetnie.
Az Amazon fejlődéstörténete
Robotika
A robotika szót először a cseh író, Karel Capek használta 1921-ben egy színdarabjában. Később Isaac Asimov az orosz-amerikai sci-fi író népszerűsítette el a kifejezést regényeiben. Isaac Asimov alkotta meg a robotika három törvényét.
- Első törvény: "A robot nem árt az embernek, vagy tétlenségével nem engedi, hogy az ember kárt szenvedjen."
- Második törvény: "A robotnak be kell tartania az emberek parancsait, kivéve, ha ezek a parancsok ellentétesek az első törvénnyel."
- Harmadik törvény: "A robotnak oly mértékben kell megvédenie saját létezését, amennyiben védelme nem ütközik az első és a második törvénnyel."
2022. november 25., péntek
"Every step you take, I'll be watching you" – A geolokáció állandósulása
De milyen pontos is a mai okos eszközök helymeghatározási képessége? Melyek azok a számunkra láthatatlan rendszerek, amelyek azonosítani és követni tudják a felhasználókat és az adataikat felhasználva befolyásolni tudják az életünket?
2022. november 21., hétfő
Digitális Bölcsészet - a humán tudományok modern kutatási módszere
https://www.rawpixel.com/search/technology |
2022. november 16., szerda
2022. november 15., kedd
A Library Thing és egyéb könyves közösségek, alkalmazások, appok
Library Thing
Library Thing kezdőlapjának emblémája |
2005. augusztus 9-én Tim Spalding fejlesztette ki. Elsőként az akadémiai könyvtárak számára hozták létre ezt a fizetős oldalt, később a COVID-19 járvány alatt a pénzügyi és katalogizálási nehézségeket figyelembe véve ingyenessé és bárki számára felhasználhatóvá vált.
A Library Thing, vagy röviden LT elsődlegesen a könyvek, filmek, zenék és egyéb adathordozók katalogizálására szolgál, illetve az adott dokumentumhoz tartozó Amazon oldal megnyitására. Az adatok forrása többek között a British Library-ből, a Canadian National Catalogue-ból, a Library of Congress-ből, az Ausztrál Nemzeti Könyvtárból és a Yale Egyetemből származik. Természetesen ha a kívánt adatok egyik adatbázisban sem található, úgy azokat manuálisan is megadhatóak.
Repozitórium reprezentáció - Intézményi digitális tárak a magyar felsőoktatásban
2022. november 13., vasárnap
A Gutenberg Project, a MEK és a webarchiválás - A jövő könyvtára
Booktuberek, könyvblogok, avagy a könyvklubbok örökösei
Rengeteg koncepció és fogalom él a köztudatban mikor a booktuber kifejezést meghallja valaki. A Booktube a youtubeon kialakult közösség ami a könyvekkel/irodalommal kapcsolatos tematikával foglalkozik. Kezdeti indulása nem bizonyos, a legtöbben 2010 környékére teszik, persze előtte is voltak könyves tartalmú videók. Az utóbbi években a közösség száma kimagaslóan nőtt és azóta is folyamatosan növekszik, a helyszín azonban változni látszik, egy jelentős arány már Tiktokon folytatja vagy éppen kezdi meg karrierjét Youtube helyett.
2022. november 8., kedd
Az esport története
2022. november 7., hétfő
Csatornakultúra - a tájékozódás és szórakozás hálózati alternatívái
A kilencvenes évek végére kialakult a web 1 és elterjedt a www, vagyis a világháló. Egyre gyorsabb ütemben tudták digitalizálni és elérhetővé tenni az iformációkat, dokumentumokat. A web 2 időszakára a google lenyomta a legtöbb vetélytársát, és megjelentek az első közösségi oldalak. Ezek már a mindennapjaink részei, sok szempontból befolyásolják cselekedeteinket.
Legnagyobb közösségi oldalak:
Mysapce: 2003-ba indult útjára, az első nagyobb oldal lett amely mindenki számára elérhetővé vált a világhálón. Fő profilja a zene volt, valamint platformot jelentett kezdő zenészeknek. Végül a Facebook szakította meg az oldal további népszerűsségének terjedését.
Facebook: 2004 kezdve a facebook töretlenül fejlődött és elég gyorsan lenyomta legtöbb vetélytársát, és a 2010-es években nagyrészt dominálta az internetet. Azóta azonban olyan oldalak és alkalmazások, mint az instagram vagy tik tok jóval napi falhasználót tudhat magáénak.
Youtube: 2005-ben elindult az internet egyik legnagyobb videómegosztója, a youtube. Azóta is az egyik legnépszerűbb és leglátogatotabb oldala. A google felvásárolta, és megjelentek csatornák, amik aztán elkezdtek tematikusan tartalmakat kirakni. Az okostelefonok megjelenése és gyors fejlődése segítette, hogy gyorsabban kerülhessenek fel videók a youtube oldalára.
Twitter: A facebook után indult el és rövideb, lényegretörőbb posztokból áll. Azóta is nagyszámú felhasználója van az oldalnak, sok celeb, politikus körében is közkedvelt.
Instagram: A 2010-es évekre az okostelefonok potenciális konkurenciát jelentettek a számitógép számára, márcsak azért is mert egyre több olyan funkciója lett ami a számitógépnek. Az instagramnak kedvezett ez a helyzett, az alkalmazás ugyanis elsősorban mobilos formában használják. Nagyrészt képek megosztására használják, rövid történetek megosztásával.
Tik Tok: Kínai videó megosztó oldal, sikerét ez is elsősorban annak köszönhette, hogy rövidebb terjedelmű, és mégis sokféle videók megosztására alkalmas.
2022. október 17., hétfő
Az Apple napjainkban 🍎
A peer to peer fájlmegosztás, mint az illegális fájlmegosztás alapja
Ebben a cikkben az olvasó megismerkedhet a peer to peer fájlmegosztás történeti kezdeteivel, technikai alapvető hátterével és szembesülhet a torrentelés morális kérdéseivel.
2022. október 16., vasárnap
Mi fán terem a virtuális és kiterjesztett valóság?
2022. október 9., vasárnap
iPod és Broadcast, Most Már Házasok Vagytok
Hogyan kezdődött a podcast? Mire jó egy podcast? Igazából én se tudom, de karakteremhez híven összegyűjtöttem értelmes szavakat amiket mondatokba és paragrafusokba fontam, amiket ha elolvasnak, ad egy képet ami által el lehet indulni a saját gondolatok útján. Kezdjük hát a rövid, de talán kalandos utunkat Oroszország utcáin, és kössünk ki a telefonom képernyőjén. Здравствуйте!
2022. szeptember 20., kedd
"Music is life itself"-zenei streaming
2022. június 22., szerda
SZEMLE 2022. TAVASZ/NYÁR
- Bognár Alexandra: Az NFT térhódítása
- Phan Angéla: Internet of Things: a fejlődés egyik alapeleme
- Kis Gergely: A Big Data mint a technológia fejlődésének hátszele?
- Losánszki Réka: Okos városok világszerte
- Szpisjak Nikolett: Netflix and chill - A Netflix sikere és hanyatlása?
- Balla Boglárka : Facebook VS. fake news: egy harc, ami még csak most kezdődik?
- Krasznai Borbála Lilla: Szubkultúrák a weben
- Vörösházi Réka: Hírek az Amazon világából
- Müller Angelika: Betiltott népszerű appok és kezdetleges orosz alternatíváik
- Vágó Hanna: Hírek és álhírek terjedése az interneten az orosz-ukrán háborúról
- Kovács Aida: Kiszolgáltatottság az interneten, ki védi meg a felhasználókat?
- Krekó Henriett: A hackelés jó és rossz oldala
- Farkas Fanni: A kriptovaluták jelenlegi helyzete a világban
- Sarlós Dorka: Mi fán teremnek a kriptovaluták?
- Lojkó Lili Anna: Modern megoldások a könyvtári szférában
- Sebők Anett: Virtuális valóság az orvostudomány oktatásában
- Fábián Ildikó: Életünk átalakítója: a mesterséges intelligencia
- Pukler-Bodocz Bettina: A világűr elérése mindenkinek, megvalósuló Sci-fi
- Szendi Enikő : Tudatos felhasználó vagy?
- Nguyen Quoc Huy: Miért az elektromos autóké a jövő?
- Bakonyi Lilla Éva: Szerzői jogi botrányok és perek
- Dobos Ádám: Memek, memek mindenhol
- Béri Orsolya: A Facebook arculatváltása
- Csekity Laura: Közösségi médiák fénykorát éljük
- Hosszú Dalma: Digitális jelenlét, amit érdemes tudni róla
- Sóti Dániel: Újra föllángol a GDPR
- Székely Laura: Digitalizálás a könyvtárakban
A félév során szemlézett cikkek és források:
2022. június 10., péntek
A Big Data mint a technológia fejlődésének hátszele?
2022. május 18., szerda
Videójáték konfliktus
Virtuális valóság az orvostudomány oktatásában
Modern megoldások a könyvtári szférában
A 90-es években a modern korral elengedhetetlen fejlődésnek indult az informatika, ennek köszönhető, hogy mára eljutottunk odáig, hogy a különböző folyamatokat már digitális felületeken is végrehajthatjuk nem szükséges bemennünk az adott helyre, hanem az otthonunk kényelméből elintézhetjük akár a számláink befizetését, foglalhatunk mozi jegyet vagy egyszerűen meghosszabbíthatjuk online a könyvtárból kivett könyveinket.
2022. május 17., kedd
Új technológia, applikációk használata a könyvtári szférában
Az újításoknak köszönhetően számos munkafeladatot könnyített meg és tette kényelmesebbé az olvasók számára is a könyvtári életet. Sokkal egyszerűbbé és könnyebbé vált az online térbe való könyvtári beiratkozás, Számos olyan könyvtári munkafolyamatot könnyített meg az online térbe való átemelés, amely a könyvtárosok számára időt és energiát spórol meg, mint például a beiratkozás az előjegyzések írása stb.
Az applikáció segítségével amellett, hogy az könyvtárban is találkozhatnak a meghirdetett programokkal, számos érdeklődőt tud elérni csupán azzal, ha magát az alkalmazást megnyitja az olvasó vagy rákeres a könyvtár honlapjára.
Miért az elektromos autóké a jövő?
Az egész világ a benzines autókról elektromos autókra való átállás örvényébe süllyed. De elgondolkozott már valaha: Miért az elektromos járműveké a jövő, és nem más járműveké?
Az akkumulátor technológia kulcsfontosságú
A kormányok támogató politikájának és az olcsóbb akkumulátor-technológiának köszönhetően az elektromos autók jövője ugyanolyan olcsó, vagy még olcsóbb is, mint a nem túl messze lévő benzines autók. Jelenleg még mindig az elektromos járművek benzinüzemű autókhoz viszonyított magas ára a fő oka annak, hogy sok fogyasztó nem akar erre az új járműre váltani. Az új tanulmányok azonban azt sugallják, hogy a következő években ez változni fog.
Mi fán teremnek a kriptovaluták?
Microsoft a megmentő?
Mi a tiktok és algoritmusa?
A TikTok egy Kínából származó zenei videó és közösségi hálózati platform (az eredeti verzió a Douyin), amelyet a ByteDance indított el 2017-ben Kínán kívüli piacokra. Jelenleg a TikTok a hatodik legnagyobb közösségi hálózat. Ezt a szoftvert eddig több mint 2 milliárd letöltötték. A TikTok hang- és dalrészletek széles választékát kínálja a felhasználóknak, valamint speciális effektusok és szűrők hozzáadásának lehetőségét. Lehetőség van a telefonon készített videók közvetlen hozzáadására is.
2022. május 16., hétfő
Közösségi médiák fénykorát éljük
A 2022-es év eljövetelével óriási hibát fedeztek fel a Microsoft levelezési rendszerében, az Exchange-ben. A leveleket hiába küldték el, azok nem kerültek kézbesítésre. Tehát a Microsoftnak a 2022-es év nem indult túl fényesen. A Microsoft vállalati levelezésért felelős rendszere, az Exchange ugyanis egy a dátummal összefüggő hiba miatt megadta magát és a kiküldött levelek nem kézbesültek, csak lebegtek a virtuális térben. Az Exchange rendszergazdái már elsején világszerte felfedezték, hogy az e-mailek nem kézbesülnek. A hiba az Exchange FIP-FS kártevővédelmi rendszerében rejlik, ami a 2022-es vagy az utáni dátumokat nem tudja helyesen kezelni. Ugyanis a motor megpróbál egy, az évszám utolsó két jegye, valamint a hónap és a nap, illetve négy további jegy összefűzéséből keletkezett számsort úgynevezett integer számmá alakítani - ez a számtípus ábrázolási tartománya legfeljebb csak a 21-gyel kezdődő jegyek tárolására alkalmas, a 22-esekére már nem. A gyors megoldást a kártevővédelem deaktiválása jelentette. Ám ez kétségkívül kockázatos lépés. A Microsoft azóta előállt egy végleges megoldással, ami működőképessé teszi a céges levelezést.