keresés

2019. december 25., szerda

SZEMLE 2019 ŐSZ/TÉL

TARTALOM

Polónyi Zsolt: Az MI fejlődése és az emberek közötti kapcsolat [03 - 02 - 01]
Virág Dániel: Kína vs USA - Huawei, Trump  [03 - 02 - 01]
Marosvölgyi Andrea: Kína és a személyiségi jogok  [03 - 02 - 01]
Balázs Barbara Brigitta: Online Tv - a streamingszolgáltatás jövője [03 - 02 - 01]
Juhászné Berecz Veronika: Neonomádok, távmunkások, közösségi munkahelyek  [03 - 02 - 01]
Szőke Zsuzsanna: Influencerek, Youtube sztárok hatása [03 - 02 - 01]
Csőváry Eszter: A Facebook másik arca [03 - 02 - 01]
Kékesi Judit: A gyerekeket, mint tapasztalatlan felhasználókat fenyegető veszélyek [03 - 02 - 01]
Szabóné Kiss Bernadett: A könyv és az e-könyv jelene és jövője [03 - 02 - 01]
Tóth Márton: Hálózati tartalom és társadalmi igények - pornográfia [03 - 02 - 01]
Varga Janka: Az időseket, mint tapasztalatlan internetfelhasználókat fenyegető veszélyek  [03 - 02 - 01]
Bodó Melinda: Terjedő álhírek: mit tehetünk ellene? [03 - 02 - 01]
Horváthné Király Lilla: A zeneipar és a streaming média harca  [03 - 02 - 01]
Weinhardt Bettina: Hackerek a jó oldalon: etikus hackelés  [03 - 02 - 01]

*

Bácskai Anna: Bezsebelni a könyvtárakat?
Besze Dóra: A Facebook hatalomátvétele
Boros Vivien: Web 1.0 / 2.0 összevetése
Csábi Evelin: Közösségi hálózatok a Myspace-től a Linked In-ig
Guld Csenge: A wikipédia története
Jurácsik Virág: Az Amazon fejlődéstörténete
Kapás Dániel Péter: Mesterséges intelligencia
Kellner Dóra: Apple újítások
Kovács Attila: Nyílt forráskódú szoftverek / Freeware, shareware alternatívák
Kovács Emese: Az internetes reklám története
Lányi Gusztáv: Az Internet Archive és a Wayback Machine
Nagy Ramóna: A Microsoft napjainkban
Németh Zita: A videómegosztás története, jelene
Pap Gábor: Internet of Things - a dolgok internete
Sajbán Márton: A mobil hálózatiság jövőképe - neonomádok, homeworking
Szatmári Teréz: A horizontális média hatása
Takáts Enikő: A MEK és a Gutenberg Project
Weibl Kinga: A Xanadu projekt
Zádori Zsófia: Az iWiw története, fejlődése, kudarca

*

Kronologikus hírszemle - Fodor János gyűjtése

i m p r e s s z u m
az
Szerzőink másodéves BA hallgatóink - felelős szerkesztő: Fodor János PhD

2019. december 18., szerda

Az időseket, mint tapasztalatlan internetfelhasználókat fenyegető veszélyek (Összefoglalás)

Az internet világa, amellett, hogy rendkívül hasznos felületet szolgáltat, legalább ugyanakkora veszélyt tud jelenteni, különös mértékben a tapasztalatlanabb felhasználók, így az idősebb korosztály képviselői számára. E kockázati tényezőket igyekeztem összegyűjteni az olvasók számára különböző beszámolók, hírek feltérképezésével, melyeket természetesen a teljesség igénye nélkül összefoglalva, pontokba szedve szeretnék ismertetni az alábbiak folyamán, ösztönözve - elsősorban a fiatal olvasókat, saját kortársaimat - a téma iránti nyitottságra, fontosságának érzékeltetésére.

Ki segíti időseink biztonságos boldogulását az "internet dzsungelében"?

A biztonságos internethasználat népszerűsítése a tapasztalatlanabbnak tekinthető idősek körében rendkívüli fontossággal bír. "Elöregedő társadalmunk" jelenlegi tendenciáinak fényében a magyar lakosság 19 százaléka töltötte be 65. életévét, ami az előrejelzések szerint 2030-ra már 25%-ra növekedhet. Eszerint minden negyedik honfitársunk lesz idősebb 65 éves kornál, a 80 éven felüliek száma Az ő sajátos internethasználati szokásaira nemcsak a saját érdeklődésük és tapasztalataik, de családtagjaik, illetve a közvetlen környezetük is nagy hatással bírhat: Fontos szempontot jelent számukra, hogy távolabb élő családtagjaikkal minél olcsóbb és közbvetlenebb módon érintkezhessenek, mely jelentősen növelheti számunkra az online térben eltöltött átlagos idő mennyiségét. 

Hackerek a jó oldalon: etikus hackelés


Kik az etikus hackerek, hogyan tevékenykednek?


Az elmúlt időszakok médiája profi hackerek által elkövetett digitális támadásoktól volt hangos. Sokat hallani ravasz ügyeskedéseik példáját. Ám ez csupán a hackerek egyik típusa. Pedig rajtuk kívül munkálkodnak a háttérben hasonlóan profi szakemberek is, ők a fehér kalaposok. 
De vajon kik ők valójában?

2019. december 17., kedd

Hogyan válhatsz etikus hackerré? – Avagy mik a képzési lehetőségek?

Tény, hogy a hackerek élete folyamatos tanulás. Rengeteg időt és pénzt áldoznak be minderre, de mert állhatatosak és ez hajtja őket, kitartanak a végsőkig. Hazánkban a legelitebb etikus hackerképzés például évente csak 20 főt foglalkoztathat, akik 240 óra kurzust, 970 óra tanulást, és egy C típusú nemzetbiztonsági átvilágítást tudhatnak maguk mögött a képzés sikeres elvégzése esetén. 


Hogy ez mit is jelent pontosan? 

Kína és a személyiségi jogok elsikkadása az új digitális technikák térhódítása által (Összefoglaló)


A high-tech hívei még pár évvel ezelőtt is azt remélték, hogy a digitális technikáknak és az általuk elérhető információbőségnek a hatására bekövetkezik a globális digitális demokrácia. Mára a helyzet nagyot fordult: a mesterséges intelligencián alapuló megfigyelő rendszereket a liberális demokrácia ellenségének tartják, amint azt Kína esete mutatja, nem véletlenül. „Ahogyan a huszadik századot a liberális demokrácia, a fasizmus és a kommunizmus vetélkedése határozta meg, úgy a 21. században a liberális demokrácia és a digitális autoritarizmus közötti küzdelem lesz a középpontban” – írja Nicholas Wright neuropszichológus a Foreign Affairsben. Wright szerint az új technológiai lehetőségek több okból is az elnyomó kormányzásnak kedveznek.


Jövőre élesedő pontozásos értékelés - társadalmi kreditrendszer

A Mindent Látó Szem
Az új digitális adatgyűjtő-megfigyelő rendszerek kialakításában a világban vitathatatlanul Kína áll az élen. A "Nagy Testvér"-jelenség mind jobban húsba vágó valóság: Kína több éve egy olyan társadalmi minősítő rendszert tesztel, mellyel értékelni lehet az összes állampolgár viselkedését. Az így létrejövő társadalmi státusz, amelyet a megfigyelésekből készített állampolgári profilt díjazó pontrendszer mutat meg, az emberek mindennapi életét mind jobban átjárja és megbéklyózza a kormánykritikus megnyilvánulásoknak hangot adó közéleti szereplőket éppúgy, mint az egyszerű állampolgárokat. Az értékelések az emberek totális megfigyelésén alapulnak, ennek eszközei a köztéri, munkahelyi és iskolai kamerarendszerek, amelyek mára megszokott látvánnyá váltak a hatalmas ország minden részében. A rendszer jövőre élesítené a kínai államvezetés.  A kínaiak nagy részét nem foglalkoztatja a személyiségi jogaik ilyetén való semmibe vétele, mert a hagyományos kínai értékrendszer mindig is közösségi értékek mentén szerveződött, szemben a nyugat-európai társadalmak individualista értékrendszerével.

Gyorstalpaló – Hogyan válhatsz etikus hackerré?

Egy etikus hacker problémák feltárásán és megoldásán dolgozik. Új dolgokat hoz létre, hisz a szabadságban, és a kölcsönös önkéntes segítségnyújtásban. Ez a hozzáállás, és ebben a szellemben végzett tevékenység  kell, hogy befogadjanak egy ilyen közösségbe. Ám ahhoz, hogy ez a szövetség létrejöhessen, vannak írott és íratlan szabályok, amiket be kell tartani. Mindezek segítenek abban, hogy még többet tanuljon és tapasztaljon egy jövőbeli hacker. 

Lássuk, mik is a legfőbb szabályok!

Kik az etikus hackerek, hogyan tevékenykednek?

„A hacker olyan személy, aki intellektuális kíváncsiságból, tiszta kreativitásból vagy élvezetből, a rendszerek korlátait próbálja felderíteni vagy meghaladni.” (Bruce Schneier)

Az elmúlt időszakok médiája profi hackerek által elkövetett digitális támadásoktól volt hangos. Sokat hallani ravasz ügyeskedéseik példáját. Ám ez csupán a hackerek egyik típusa. Pedig rajtuk kívül is munkálkodnak a háttérben hasonlóan profi szakemberek, ők a fehér kalaposok. 

Terjedő álhírek: mit tehetünk ellene?


Az álhírek elleni harc folyamatosan és több fronton is zajlik: oktatással, algoritmusokkal, címkézésekkel, a tudatosság fejlesztésével, az egészséges szkepticizmus kialakításával próbálják csökkenteni az álhírek mennyiségét és hatását. 


Online Tv - a streamingszolgáltatás jövője


Forrás: TV Guide
Az elmúlt években világszerte meghódította, és egyben forradalmasította a tévénézési szokásokat a streaming szolgáltatók megjelenése. A Video on Demand (VoD) szolgáltatások elterjedése jelentős mértékben átformálta a korábbi nemzetközi médiafogyasztási formákat. A korábban monopol helyzetben lévő kábeltévé szolgáltatás egyre inkább kiveszőben van a streaming szolgáltatók megjelenése, és amerikai térhódításuk óta.  Ezen szolgáltatók száma pedig egyelőre nem csökken, mivel egyre több szereplő jelenik meg a piacon, igyekezve részesülni ebből az egyre sikeresebbé váló üzletágból.

2019. december 16., hétfő

A Facebook másik arca

Vannak, akik szeretik, vannak, akik utálják és vannak, akik közömbösen vállat vonnak, ha szóba
kerül, de az biztos, hogy a közösségi oldalak között még mindig övé a vezető szerep. A Facebook az idén lett 15 éves. Felhasználóinak száma ma már több milliárdra tehető, fiatalabbtól az idősebb korosztályig sokan rendelkeznek saját profillal. A legtöbben napi szinten több órát töltenek fenn az oldalon, sokszor a munkahelyen és utazás közben is facebookoznak. Ezt az utcára kilépve mi is azonnal megtapasztalhatjuk, hiszen már a buszmegállóban találkozunk telefonjaikba elmerülő emberekkel, akik éppen valamelyik ismerősükkel chatelnek, vagy a legújabb bejegyzéseket olvasgatják. Fontos azonban felhívni a figyelmet a veszélyekre is, mivel az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy amennyit ad, annyit el is vehet, főleg attól, aki nem elég elővigyázatos. 

Álhírek a neten - megtévesztett idősek



Az internet tagadhatatlanul rendkívül hasznos információforrásként tud szolgálni az egészen fiataloktól az idősebbek számára is. Azonban a tapasztalatlanabb felhasználókat, akik kevésbé járatosak abban, mely platformokon, mely megosztási módozatoknak, mely forrásból származó híreknek tanácsos hinniük, sajnos rendkívül könnyű egyes "kacsákkal" megtéveszteni.


2019. december 13., péntek

A könyv és az e-könyv


Többen törtek már pálcát az egyik vagy a másik megmaradása felett. Az e-könyv megjelenésével ugyan megszűnt a papíralapú könyv egyeduralma a piacon, de nem tűnt el. Jelenleg mindkettőre van kereslet. A hagyományos könyv régebb óta létezik és a dolgok mai állása alapján valószínűleg tovább fent is marad, mint elektronikus társa. Az e- könyvekkel párhuzamosan megjelentek az olvasásukhoz való e- könyvolvasók is.

 

 

Az e-könyv pályafutása

 

Előnyei



Mindent elsöprő sikert vártak a terméktől. Megjelenésekor a papír alapú könyv eltűnését jósolták a piacról. Az olvasás forradalmasítójaként emlegették és a könyvnyomtatáshoz hasonlították fontosságát. 

Kezdetben nagy volt a népszerűsége, hiszen se nyomtatási, se gyártási, se raktározási és még szállítási költsége sincs. Így sokkal olcsóbban lehetett hozzá jutni ,mint a papír alapú könyvhöz a legalitás megtartásával. További vitathatatlan előnye, hogy bármikor, bárhová magunkkal vihetünk egy házi könyvtárat digitális formában és az új könyv beszerzéséhez is csak internetre van szükségünk. Vagyis az e-könyvek sokkal praktikusabbak és kényelmesebbek, mint a hagyományos papír alapúak.

A Huawei és az Egyesült Államok kapcsolata az amerikai-kínai kereskedelmi háború fényében 2019 tavaszától az év decemberéig


2019. májusában az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborúja új szintre lépett, amikor az amerikai kormányzat embargót adott ki, melyben megtiltotta amerikai cégeknek, hogy kínai cégekkel kereskedjenek, illetve technológiát osszanak meg. Ennek a világ második legnagyobb mobilgyártója, a Huawei az egyik legnagyobb vesztese, Kínán kívül ugyanis nem használhatják a Google szolgáltatáscsomagját.

A kiberbűnözés, mint az idősebb korosztályt fokozottan érintő veszély

Az internet világa, amellett, hogy rendkívül hasznos felületet szolgáltat, legalább ugyanakkora veszélyt tud jelenteni, különös mértékben a tapasztalatlanabb felhasználók, így az idősebb korosztály képviselői számára. 
Ezt a tapasztalatlanságot igyekeznek kihasználni az úgynevezett kiberbűnözők is. A kiberbűnözés, mint egy általános gyűjtőfogalom van számon tartva: ide sorolhatóak azok a bűncselekmények, melyek a számítógépek és a számítógépes rendszerek segítségével, valamint a számítógépek és hálózatok kárára kerülnek elkövetésre. A kiberügyekben az idősebb (55 év feletti) korosztály gyakran tájékozatlanabbnak tekinthető, azonban e jártasság hiánya felkészületlenné teszi őket az online világ veszélyeivel szemben.

Oktatással az álhírek ellen


A Political Capital és a Social Development Institute egy kutatás során a tanárok és diákok véleményét kérdezte ki az álhírekkel kapcsolatban, hogy milyen gyakran találkoznak velük, hogyan ismerik fel, és hogy felismerik-e egyáltalán a hamis információkat.


Van orvosság az álhírek ellen?

Az álhírek a politikai, közéleti és bulvárhírek mellett az egészségügyi tartalmakat sem kerülik el. Ezért fontos, hogy fenntartásokkal kezeljük ezeket az információkat is, jól gondoljuk meg, hogy mit osztunk tovább.



A streaming háború jövője

Forrás: The Wall Street Journal
A már így is egyre terjedelmesebbé váló streaming piacon a jövő évben előreláthatólag újabb két szolgáltató fog színre lépni. Az HBO Go (az amerikai HBO Now magyar változata) bővített változata az HBO Max és az NBC általi Peacock indul útjára. Nem beszélve emellett a Disney+ és a többi szolgáltató egyéb nemzetközi terjeszkedéséről. Ám ez valószínűsíthetően mind nem lesz elég ahhoz, hogy a Netflix globális egyeduralmát megtörje.


A munka evolúciója: Neonomádok, távmunkások, közösségi munkahelyek - Összefoglaló


Kép forrása: https://www.shutterstock.com
A technikai változások hatására a munkavégzés átalakulóban van. 
3 lényeges oldala:
  • a dolgozó - digitális nomád
  • a munkavégzés módja, formája - távmunka
  • a munkavégzés helye, a környezet - co-working (közösségi munkahely)

E- könyv és könyvolvasó a könyvtárakban

Az E-könyv és az e-könyv olvasó új feladatot jelent a könyvtárak számára aminek meg kell felelniük. Fontos, hogy lépést tartsanak az e-könyv és könyvolvasó kölcsönzés mai tendenciáival.

A kihívás

Az elmúlt évek során egyre hangsúlyosabb szerephez jutott a könyvtárak és a könyvtárosok hétköznapjaiban az e-könyv. Egyre több kiadó jelenik meg termékeivel ezen a piacon (Amazon, Book&Walk). a könyvtáros fórumokon és blogokon is egyre több írást és bejegyzést lehet olvasni a témában (Könyvkonnektor, E- könyv olvasó blog). 2012. tavaszán megalakult az Egyesülés az e- könyvekért, az év nyarán indította a Könyvtári Intézet az E- könyves infotár szolgáltatását (http://ki.oszk.hu/ekonyvek). Igény lenne, pontosabban van az e- könyvekre és ezek kölcsönzésére, már csak egy jól működő szolgáltatási, üzleti modellt kell kitalálni hozzá.


Hogyan látják a könyvtárosok?

kép forrása. https://co-print.hu/
Többségük úgy látja, hogy az olvasóknak nincs igénye külön ilyen szolgáltatás bevezetésére. Bár csak a könyvtárak közel egyharmadában van lehetőség e- könyvek olvasására számítógépen és előfizetett adatbázisokban. Kérdés az is milyen formában lehessen kölcsönözni (előfizetés, folyamatos hozzáférés).

A használat akadálya lehet az eszköz hiánya (anyagiak), érdektelenség, nem tudják használni az olvasók. Fontos a szerzői jogi kérdések tisztázása is. Továbbá az, hogy milyen formában legyen a könyvtárak tulajdona és hogy, hogyan történjen a kölcsönzés ellenőrzése. Eszközt vagy tartalmat kölcsönözzenek esetleg licencet vegyenek?


A mai helyzet

kép forrása. http://www.mzsk.hu/2019/07/9778/
A köteles példány beszolgáltatási kötelezettség az e- könyvekre is vonatkozik. Így Az Országos Széchenyi Könyvtárban igaz csak helyben, de lehet olvasni ezeket. Az ELDORADO rendszerben egyenlőre közvetlenül csak a közkincseket lehet elérni. Ma a könyvtárak különböző módon nyújtanak e- könyvolvasó kölcsönzési lehetőséget olvasóiknak. 

Van ahol a beiratkozottak kaució ellenében adott határidőig (3 hét), ha nincs rá előjegyzés, akkor egyszeri hosszabbítási lehetőséggel kölcsönözhetik a rajtuk lévő más- más tartalommal. Máshol rövid időre (10 nap), előjegyzés nélkül 2-szer hosszabbítható határidővel és felelősségvállalási nyilatkozattal együtt kölcsönözhetik.

Az egységes és nagyszámú kölcsönzés még várat magára, de az első lépések már megtörténtek. 

Influencerek, Youtube sztárok hatása



Az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozunk az influencer kifejezéssel, de vajon kik azok az influencerek?

Az influencer szó befolyásolót jelent, ők azok az ún. véleményvezérek, akik követőik véleményét, szokásait jelentősen befolyásolni tudják. A hivatalos definíció szerint szerint bárki, aki rendelkezik azon képességgel, hogy hatással legyen mások vásárlási döntéseire, szokásaira, mégpedig (vélt vagy valós) szakértelme, tudása, pozíciója vagy kapcsolatai alapján. Mindenről van véleményük, feltűnnek videókban, blogokon, közösségi felületeken. Az influencerek teljesítménye, hatása mérhető, olyannyira, hogy ma már minden magára valamit is adó cég igénybe veszi az influencerek által nyújtott előnyöket: a követőik eléréséhez az influenceren keresztül vezet az út. A cégek számára kifejezetten nagy előnyt jelent, hogy az influencerek követői sokkal személyesebb véleményekkel találkozhatnak az adott termékkel, szolgáltatással kapcsolatban, mint egy átlagos reklám esetében, ami személytelen. Az influencereknek saját portfóliójuk van, mért adatokkal, teljesítménymutatókkal, megkönnyítve a cégeknek a választást, hogy illeszkedik-e az adott termék arculatába vagy sem. Tulajdonképpen maga az influncer ezáltal termékké válik, de a más területen híres személyekkel színészek, zenészek ellentétben, ők ezt a tevékenységet hivatásszerűen végzik. Ugyanakkor az influencereknek fel kell tüntetniük, az adott céget, mint szponzort, így nem burkoltan reklámoznak ideális esetben.

A gyerekeket, mint tapasztalatlan felhasználókat fenyegető veszélyek


Az internet mára teljesen átalakította a hétköznapjainkat. A kapcsolattartásunk vagy az információszerzésünk kikerülhetetlen, sokszor legfőbb forrása lett, de a szórakozásunk, kikapcsolódásunk is nagyobb arányban történik az online térben, mint valaha, különösen a gyerekek életében. Hogy ez jó-e vagy sem, arról megoszlanak a vélemények, ugyanakkor mindenképpen fontos, hogy tisztában legyünk a nethasználat előnyei mellett annak hátrányaival is.


Az internet már egy jó ideje nagykorú, így a mai gyerekeknek már természetes közeg az online felület, hiszen beleszülettek a digitális világba. A rájuk leselkedő veszélyekkel szemben azonban ugyanolyan védtelenek, mint az offline világban. A rájuk zúduló információáradat többnyire cenzúrázatlanul éri őket, így az őket körülvevő felnőttek feladata ennek valamilyen szintű kivédése, illetve az információk helyes értékelése, feldolgozása. A felnőttek esetenként hiányos információs műveltsége azonban éppen hogy nem segíti, hanem akadályozza a helyes információfeldolgozást, sőt, sok esetben maguk is akaratlanul veszélynek teszik ki a fiatalokat.

Közösségi oldalak az álhírek ellen


A közösségi oldalak évek óta igyekeznek fellépni az álhírek terjedése ellen, algoritmusokkal, címkézésekkel és egyéb eszközökkel. A 2019-es év során is voltak erre próbálkozások, ezekből mutatunk be párat.


A kínai digitális diktatúra high-tech megoldásainak exportja

A mindjobban kiépülő kínai totális megfigyelő állam digitális diktatúrája természetesen hatással van a Kínában élő kisebbségek életére is. Mivel a kínai állam nagyon szem előtt tartja az egységesség elvét, hagyományosan már eleve gyanakvással tekint az ország területén élő vallási-etnikai kisebbségekre, így a fejlett technikájú megfigyelés őket még keményebben érinti, mint a kínai nemzetiségűeket. 

Az ujgurok és a tibetiek elleni totális kontroll aggasztó lépései

A kínai állam egységesség-elve alapjaiban érinti a kisebbségek jogait is. Mivel Pl.: Tibet egy annektált terület, a lakosságnak a kínai társadalomba történő erőltetett integrálása az állami szervek szerint nemhogy nem aggályos, egyenesen kívánatos. Ennek számtalan lépéséről tudósít a nemzetközi média. A digitális megfigyelési technikák nagy volumenű alkalmazása a tibeti tartományban szintén a teljes digitális diktatúra kiépítését, és a beolvasztást szolgálja. Bár a tibetiek nem elszakadni kívánnának Kínától, csak autonóm tartományt Kínán belül, már ez a gondolat is üldözendő eretnekség az államvezetés szemében.


Hasonlóan tragikus a helyzet a Nyugat-Kínában élő ujgur kisebbséggel is: Napjainkra gyakorlatilag olyan totális kontrollt épített ki Kína ezen a vidéken, amely leginkább egy borzongató sci-fit idéz. Az emberek  24 órás megfigyelése itt már nem tesztüzemben, hanem élesben megy, és aki bármiben "kilóg a sorból", azt átképző (inkább megsemmisítő) táborba kerül. A terrorizmus lehetőségének kiküszöbölése a hatósági indok ezekre a borzasztó állapotokra. Mivel az ujgur kisebbség muzulmán vallású, ezért még fokozottabban éri őket a radikalizálódás/terrorizmusra készülés vádja -rengetegszer alaptalanul. A külföldi újságírók be sem tehetik a lábukat a tartományba.

Az MI fejlődése és az emberek közötti kapcsolat rövid ismertetése



Merre tartunk?

A számítógép megjelenése óta folyamatosan keresik a szakemberek hogyan lehet egyre hatékonyabbá tenni a mesterséges intelligenciát. Kezdetben hatalmas helyet foglalt el fizikai formája, most különböző funkciókkal rendelkező mikro-méretű chip-ekben is megtalálható előre beprogramozott tudatosság.

Facebook veszélyei: cyberbullying

Amanda Todd, Megan Meier, Ryan Halligan, Taylor Alesana. Történetük bejárta a világot, és
emberek millióit megrendítve egy új, de annál veszélyesebb jelenségre hívta fel a figyelmet. A cyberbullying az internet robbanásszerű elterjedésével vált súlyos szociális problémává, és ma már alig akad olyan felhasználó, akit közösségi oldalán legalább egyszer nem ért volna, valamilyen negatív, sértő hozzászólás vagy üzenet. Számtalan cikk, kutatás foglalkozik vele, és 2012 óta minden év június harmadik péntekje a Stop Cyberbullying Day, vagyis az internetes zaklatás elleni nemzetközi nap. De mi is pontosan a cyberbullying? 

Könyv vagy e-könyv- különböző korosztályok szokásai



Két egymástól nagyon különböző életkorú és eltérő informatikai környezetben felnövő korosztály használati szokásait gyűjtöttem össze. 

A mai hatvanasok


Az információ robbanás előtt született, a ma hatvanas korosztály és a tőlük idősebbek még a hagyományos papír alapú világban nőttek fel. Számukra az a természetes alapanyaga az olvasni valónak.  A KÖNYV fizikai jellemzőivel is olvasásra csábítja az embereket. Kézzel fogható, forgatható, behajtogatható, lapozható, akár színes is lehet kívül vagy belül is és illatos, ha új. Vagy a sok használattól elnyűtt, maszatos, gyűrött, pecsétes és szakadt. Maga a történelem.

2019. december 12., csütörtök

A streaming és környezeti hatásai


Sajátos nézőpontból, arc nélküli arculattal

Korábbi cikkeimben a világelső streaming szolgáltatók történetére, összehasonlítására tettem kísérletet. Maradva a streamingkorszak vizsgálatánál, teszünk egy kis kitérőt ezen a piacon.

Akadnak sajátos vallási színezettel megjelenő streamingplatformok is. Egy iráni zenemegosztó portálon bukkanhatunk rá egy érdekes jelenségre, melyben a női előadókat egész egyszerűen leradírozzák a lemezborítókról.
Nem kell magyarázni, hogy vallási okok eredményezték mindezt, de hogy egy A STAR IS BORN borítón Lady Gagából csak egy elmosódott folt látszik, az némiképp meghökkentő látványt nyújt. 


A pénz, aminek tényleg szaga van: szolgáltatás és gázok

A Spotify nagyságrendileg 0,006 és 0,0084 dollár közötti honoráriumot utal a szerzőknek egyetlen kattintásért cserébe. 
Az előadók ennél jóval csinosabb összeget kapnak a CD-lemezek eladásából származó tiszteletdíjból. 
A streamingelt dal után járó pénzösszegnél még az is jobb egy szerzőnek, ha a rádiókban játsszák az adott dalát.

Ha pénz, akkor ipar. Ha ipar, akkor környezetvédelem. 
Mi köze a streamingnek az üvegházhatáshoz?

A zeneipar  hatása a környezetre

Elsőre azt hihetnénk, hogy a CD lemezek gyártásának visszaszorulása előnyös hatással volt a környezetvédelemre, hiszen nem termeltek annyi borítót és CD lemezt, így nem keletkezett kézzelfogható, fizikálisan tapintható hulladék. De ha közelebbről vizsgáljuk a dolgot, gyakorlatilag ott vagyunk, ahol a part szakad...

Hiába a CD-k visszaszorulása, hiszen a streaming szolgáltatás hatalmas elektronikai fogyasztást igényel, vagyis az adathordozás és tárolás valamint a  konkrét szolgáltatás rengeteg energiát vesz igénybe, ennek eredményeképpen nagyon nagy terhet jelent a környezetre.

Erre mutatott rá az oslói és a glasgow-i egyetem közös kutatása, mely a The Cost of Music (=A zene ára) elnevezést kapta.
Ha csak a műanyagok felhasználását vizsgáljuk:
Vinyl lemezek
CD-lemezek
Streaming, internetes zeneszolgáltatás
1977-ben 58 millió kg-ot használtak fel műanyagból
2000-ben 61 millió műanyagot
8 millió kg-ra esett vissza a műanyagterhelés


Ez első pillantásra csodás "zöldülésnek" látszik.
Ez azonban korántsem olyan megnyugtató, hiszen ha az üvegházhatásról és a mérgező gázok kibocsájtásáról szóló kutatási adatokat nézzük, akkor nem olyan rózsás a helyzet.


Vegyük szemügyre az adatokat!

1977-ben 140 millió, 
1988-ban 136 millió,
2000-ben 157 millió,


2016-ban 200-350 millió kilogramm üvegházhatású gáz kibocsátása volt köthető a zeneiparhoz a kutatók számításai szerint.

Elgondolkozhatunk tehát azon: vajon hova vezet ez a fajta technikai fejlődés, nemcsak a zeneipar mai korszakának átalakulásait  tekintve, hanem az adathordozók káros hatásait is számba véve…

Források: 






Streaming-előnyei és hátrányai


Streaming-előnyei és hátrányai a TIDAL mítosz
Tavaly a globális zeneértékesítés 9,7 százalékkal, 19,1 milliárd dollárra emelkedett. A leggyorsabban növekvő ágazat a streamingplatformoké, amelyek összbevétele 33 százalékkal nőtt1 év alatt
 /az International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) szerint/.
Jelenleg 255 millió olyan előfizető van, akik valamelyik streaming fogyasztói, és ők adják a teljes szektor bevételének 37 százalékát. Ha ehhez hozzászámoljuk az olyan ingyenes felhasználókat is, akik előfizetés helyett reklámokat néznek, akkor ez az arány 47 százalékra nő.
Az Egyesült Államokban még nagyobb húzóerő a streaming, hiszen itt az előfizetők adják a teljes zeneipar bevételének a 75 százalékát, amely a Recording Industry Association of America szerint 10 százalékos növekedés 2017-hez képest
A lemezeladások globálisan ugyanakkor 34 százalékot zuhantak, hiszen a fogyasztók egyre nagyobb hányada már digitálisan vásárolja, hallgatja és streameli a tartalmakat.



A telített piacon egyre több cég versenyez az előfizetőkért. A két legnagyobb jelenleg egyértelműen a Spotify és az Apple Music, de egyre inkább jön fel a YouTube Music és az Amazon Music is.

Meglepetés ugyanakkor, hogy a bakelitlemezek eladása 6 százalékot ugrott egy év alatt, ez a szegmens utoljára 1988-ban tudott ekkora bevételt generálni, és jelenleg 3,6 százalékos a piaci részesedése. A CD-eladások mellett szintén komoly, 21 százalékos visszaesés volt a digitális letöltések piacán.A felhasználóknak egyre nehezebb dönteni, hogy melyikre fizessenek elő, mivel árban gyakorlatilag azonosak, és a korlátlan zenehallgatás mellett egyik sem kínál túl sok mindent. Néhány vállalat próbál úgy bevonzani kevésbé fizetőképes rétegeket, hogy ingyenessé teszi a felületet, viszont a usereknek cserébe reklámokat kell néznie. Gyakran a döntést a hírnév vagy a zenei kínálat határozza meg. 


A streaming hatására a zeneipar kirobbanó fejlődése 

Kérdés: kinek mit jelent a fejlődés?
A bevételeket tekintve az előadóknak nem tűnhet gazdaságosnak ez az irány. A vezető szolgáltatóknak (Spotify, Apple, Deezer) mindenképp órási a profitszerzés lehetősége.
Ennek kapcsán az előadók és a streaming ipar vitájába botlunk, miszerint az előadók problémásnak találták a lemezeladási mutatójuk miatt a zeneszolgáltatók megosztásait, mégpedig azért, mert messze elmaradnak a lemezeladási bevételeik a zenefolyamok szolgáltatásnyújtásaihoz képest.

Több előadóművész találta olyan aggályosnak a dolgot, hogy felsorakoztak Jay-Z (Shawn "Jay-Z" Carter) rapper mellé, aki felvásárolt egy streaming szolgáltatót, nevezetesen az Asiro (norvég-svéd) cég Tidal nevezetű zeneszolgáltatóját. Mindez 2014-ben történt. Ennek kapcsán napvilágot láttak közös képek is, melyen a Tidal mellett szavazó előadók sorakoznak fel, nevezetesen:  

Beyoncé (akinek streaming ellenes harcáról korábban is szóltam már, ő Jay-Z felesége), Rihanna, Kanye West, Nicki Minaj, Daft Punk, Jack White, Madonna, Arcade Fire, Alicia Keys, Usher, Chris Martin a Coldplayből, Calvin Harris, deadmau5, Jason Aldean, J. Cole, Claudia Leitte, és természetesen Jay-Z maga. Többen közülük profiljukat is Tidal-kékre színezték, illetve reklámkampányt indítottak #TIDALforAll hashteggel.

A Tidal vitathatatlanul egy olyan réteget próbál megszólítani, amely nem feltétlen a nagy létszámával dominál, hanem egyfajta elit zenekedvelő réteg. 

Felmérések szerint ugyan nem érte el a Deezer legtisztább hangzását a Tidal szolgáltatása, de a Spotify hangminőségénél jóval finomabb hangsávokkal dolgozik.
Ehhez természetesen megfelelő eszközök is kellenek, hogy kidomborodjanak ezek a hangminőségek. Ha egy szimpla kis fejhallgatóval a vasútállomás zaját akarod elnyomni, akkor ehhez nem feltétlen lesz szükséged a kiemelkedő minőségű hangzást adó Tidal-re.
 Kiemelhető még az is, hogy a Tidal egyik legnagyobb erőssége az exkluzív előadókban rejlik. Persze, hogy szívesebben adod a neved egy kollégád bizniszéhez, mint a „véresszájú producerek profitorientált tömegtermékéhezˇ".-írja az imagazin.hu.

Ami az előadókat illeti, Tidal-kék jelöléssel ellátott borító hirdeti az albumok exkluzivitását, ami a felhasználónak egy garancia arra, hogy a legjobb minőséget kapja. Ezen felül koncertfelvételeket is közzé tesz, ami egyediségét mutatja. Emellett az elérhető művek 40 milliós zeneszáma is egy mutatós adat.


A magasabb minőség viszont vastagabb árcímkével is jár, itthon a veszteségmentes hangzásért 3000 forintot kell fizetni havonta. Az alapszolgáltatás ára pedig a szokásos, 1500 forint havonta. A Tidal egy hónapig ingyenesen is kipróbálható, ajánlott rögtön a HiFi csomagot kipróbálni és eldönteni, szükségünk van-e erre a prémium kategóriára.
 Az Apple Musichoz hasonlóan itt sincs ingyenesen hallgatható verzió. 


Ami a csövön kifér: összehasonlítás a hangerőt illetően

Az összes szolgáltatás közül a Tidalnél volt a leghangosabb a stream. Ugyanabban a környezetben az Apple Music-kon már rég közel a maximumra kellett tekertem a hangerőt, amikor a Tidal röhögve hozta ugyanazt az értéket 60%-os beállításon. 

Amiért létrejött ez az elit klub, az az előadóművészet gázsijának és szellemi termékeiknek védelme és tiszteletben tartása. Éppen emiatt némileg kellemetlen a hír, miszerint Jay-Z tulajdonában álló Tidal igencsak megkésett az előadók jogdíjaival...

Ez lehet az oka annak, hogy 2017-ben eladta a 33 százalékát a Sprint mobilszolgáltatónak.
Az elmúlt években a Tidalt alaposan lekörözték a riválisok,  Jay-Z hiába szerzett rengeteg  exkluzív zenét a legnépszerűbb előadók egy részétől.


A szolgáltatás most már határozottan egy süllyedő hajó benyomását kelti, a Tidal ügyeivel kapcsolatban jó bennfentes információkkal rendelkező Dagens Næringsliv hírportál (via The Verge) értesülései szerint több hónapos csúszásban van a jogdíjakkal.

Sok zenész és kiadó gondolkodik a zenéinek leszedetésén, erősen fogyóban van a türelmük.
A Norvég Gazdasági és Környezeti Bűnüldözési Hatóság (Okokrim) olyan állításokat kapott norvég művészektől, akik szerint a streaming számok manipulálása bevétel kiesést okozott nekik.
A Tidal  csak annyit közölt a zenestreamelő sajtósa az értesülésre, hogy a Tidal indulása óta nagyon sok negatív sztori jelent meg a szolgáltatással kapcsolatban, eközben viszont más sem történt, minthogy folyamatosan nőtt a felhasználói bázis. 

Meghökkentő adatok kerültek nyilvánosságra, amikor a Dagens Næringsliv által közzétett információk szerint a Tidal több száz milliós nagyságrendben manipulálhatta Beyoncé Lemonade és Kanye West The Life of Pablo című albumainak a statisztikai számait a zenehallgatás szempontjából,ennek megfelelően nem kis pénzösszegeket zsebelhettek be a fent említett előadók.


 A Tidal természetesen tagadta a vádakat, a norvég és a svéd zeneipari jogvédők azonban független adatelemzést követeltek a TIDAL statisztikáit illetően.






Források:


 














A Huawei és az Egyesült Államok kapcsolata az amerikai-kínai kereskedelmi háború fényében III. rész: Bizonytalan jövő

2019. májusában az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborúja új szintre lépett, amikor az amerikai kormányzat embargót adott ki, melyben megtiltotta amerikai cégeknek, hogy kínai cégekkel kereskedjenek, illetve technológiát osszanak meg. Ennek a világ második legnagyobb mobilgyártója, a Huawei az egyik legnagyobb vesztese, Kínán kívül ugyanis nem használhatják a Google szolgáltatáscsomagját. Ez a bejegyzés a Huawei körüli botrány októbertől történt legfontosabb eseményeit gyűjti össze.

(Az első rész itt,  a második rész itt olvasható.)

A Huawei és az Egyesült Államok kapcsolata az amerikai-kínai kereskedelmi háború fényében II. rész: Tűzoltás és tologatás

2019. májusában az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborúja új szintre lépett, amikor az amerikai kormányzat embargót adott ki, melyben megtiltotta amerikai cégeknek, hogy kínai cégekkel kereskedjenek, illetve technológiát osszanak meg. Ennek a világ második legnagyobb mobilgyártója, a Huawei az egyik legnagyobb vesztese, Kínán kívül ugyanis nem használhatják a Google szolgáltatáscsomagját. Ez a bejegyzés a Huawei körüli botrány júliustól októberig történt legfontosabb eseményeit gyűjti össze.

(Az első rész itt olvasható, a második ezen a linken található meg.)

A digitális nemzedékre leselkedő veszélyek

Az internet már egy jó ideje nagykorú, így a mai gyerekeknek már természetes közeg az online felület, hiszen beleszülettek a digitális világba. A rájuk leselkedő veszélyekkel szemben azonban ugyanolyan védtelenek, mint az offline világban. A rájuk zúduló információáradat többnyire cenzúrázatlanul éri őket, így az őket körülvevő felnőttek feladata ennek valamilyen szintű kivédése, illetve az információk helyes értékelése, feldolgozása. A felnőttek esetenként hiányos információs műveltsége azonban éppen hogy nem segíti, hanem akadályozza a helyes információfeldolgozást, sőt, sok esetben maguk is akaratlanul veszélynek teszik ki a fiatalokat.

Digitális veszélyek 

 

A digitális világ “demokráciája” lehetőséget biztosít nemcsak a rossz szándékú bűnelkövetőknek a gyerekek vagy felnőttek elleni tevékenységük folytatására, hanem olyan hatásmechanizmusok működését is elősegíti, amelyek kontrollálatlanul befolyásolhatják a védtelen felhasználókat. A téves információkkal, a félrevezető tartalmakkal szembeni védekezés egy felnőtt ember számára is nagy kihívás, ha nem rendelkezik megfelelő információs tapasztalattal, műveltséggel.