Természetesen előfordulhat, hogy kereséseinket privát formában, mindennapi kereséseinktől függetlenül szeretnénk végezni. Ilyen kereséseket inkognitó módban végezzük. Ebben a helyzetben elvárnánk keresőnktől, hogy az ilyen típusú keresések adatait nem tárolja a böngésző. Ezzel szemben a Google beismerte, hogy az inkognitó módban való kereséskor is gyűjtötte böngészési adatainkat.
A per
A pert a felhasználók 2020-ban indították a Google ellen, mert feltételezésük szerint a Google Chrome még inkognitó módban is gyűjti a felhasználók adatait. A Google először azzal próbált védekezni, hogy a Chrome inkognitó módjának bekapcsolásakor megjelenő tájékoztató tartalmazta, milyen jellegű adatgyűjtésre lehet számítani. A Google a pert elvesztette 2023. decemberében. Ennek következtében 5 milliárd dollárnyi kártérítést kell fizetniük.
Korábban is szembe kellett néznie a Google-nek egy hasonló üggyel. Ezt 2022-ben indították annak okán, hogy az inkognitó mód és a privát browser funkciók megnevezése a per elindítójának álláspontja szerint nem tükrözi a kapott terméket és arra következtethetünk elnevezéseiből, hogy nem jegyzi fel a keresési előzményeket és a helyadatokat.
Fejlesztések
A per eredményeként a pénzbírság mellett az alábbi megállapodások születtek:
- Kevesebb adatot tárolnak el inkognitó módban.
- A Google egyértelműen jelzi a privát böngészést és inkognitó módot használó felhasználónak milyen adatokat gyűjt.
- Öt évig a harmadik féltől származó sütiket sem kell elfogadnunk.
- A vállalat törli azon adatokat, amiket az inkognitó mód használata közben gyűjtött be a felhasználóktól.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése