Hogyan működik és mire jó a Life2Vec?
A Life2Vec modellt hatmillió dán polgár anonimizált adataival tanították be, a 35 és 65 év közöttiek információit használták fel. Azért választották ezt a korcsoportot, mert ezekben az életkorokban a legnehezebb megjósolni az egyének várható egészségügyi állapotát, illetve halálát: a 35 évnél fiatalabbak halálozási aránya alacsony, míg a 65 év fölöttiek esetében ez a szám magas. A minél pontosabb jóslatok érdekében az információhalmazt tovább egyensúlyozzák. Ha egy olyan modellt hoznának létre, amely a megadott korcsoportban lévő egyének sorsát mindig "túlélésnek" jósolná, az körülbelül 95%-os pontosságú lenne. Ellenben, ha a mesterséges intelligenciának ugyan annyi, megegyező mértékű adatot adunk mind olyan esetekről, ahol az egyén életben maradt, illetve olyanokról, ahol a személy elhunyt, akkor 50-50% eséllyel jön ki a két végkimenetel, egy véletlenszerű tipp pontosságának esélye 50%. Ha a Life2Vec algoritmust ebben a kiegyensúlyozott adathalmazban futtatják le, a modell pontossága 78.8%.
A Life2Vec-hez tartozó tanulmány szerzői nem azt vizsgálják, hogy egyes egyének élete mikor, és hogyan ér majd véget, inkább az elemzett korcsoport korai halálozásának tényezőit igyekeznek felderíteni azok kiküszöbölésének az érdekében. A kutatók azt remélik, hogy ezzel a mesterséges intelligencia modellel felismernek olyan mintákat, amiket az emberi agy nem, ezzel lehetővé téve a korai egyéni intervenciót: például ez a modell figyelmeztetheti a beteget arra, hogyha nem változtat az életmódján, fenyegeti az elhízás veszélye, ezáltal az egyén még időben áttérhet egészségesebb szokásokra, megelőzve az elhízással járó megbetegedéseket. Az egyéni segítségen kívül a Life2Vec a teljes korcsoportra vonatkozó általános egészségügyi fenyegetéseket is észrevehet a mintafelismerésen keresztül.
Visszaélések, hamis Life2Vec oldalak, etikai dilemma
A Life2Vec fejlesztői tartanak attól, hogy ez a technológia esetleg rossz kezekbe kerülhet, a biztosító cégek például könnyedén visszaélhetnek vele. A hivatalos honlap egyéb okokat is említ, amiért a modell még nem ültethető biztonságosan és könnyedén a gyakorlatba, mint például az elfogultság vagy a magánszféra, magánélet kérdése.
Forráscikk: HVG Tech - Az egész életét megjósolhatja az új mesterséges intelligencia. Aztán a halálát is
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése