keresés

2024. április 30., kedd

Egyedi EU-s frissítés, új EU-s szabályok, MI modellek

Új, egyedi EU-s frissítés

Csak az EU-ban elérhető funkciót hoz az iOS 17.5, az Apple már elérhetővé tette a frissítés 2. bétáját a fejlesztők számára, ami a digitális piacokról szóló DMA betartásához szükséges újabb változással érkezik. A felhasználók weblapokról is letölthetnek majd alkalmazásokat, így az alternatív alkalmazásboltok mellett újabb lehetőség nyílik meg az applikációk beszerzése kapcsán.

Ez azonban nem jelent teljes, Androidhoz hasonló szabadságot: csak azok a fejlesztők terjeszthetnek weboldalukon keresztül appokat, akik kettő vagy több éve az Apple Developer Program tagjai, ráadásul a fejlesztőnek az EU-ban kell lennie vagy kell rendelkeznie EU-s jelenléttel, leányvállalattal.

Csak azok az alkalmazások tehetőek közzé ebben a formában, melyeknek az előző évben legalább egymillió éves első telepítése volt az EU-ban. Az így telepített appok frissíthetőek, készíthető róluk biztonsági mentés is, ami visszaállítható.

Egy ilyen app telepítésekor láthatjuk az adatlapját, melyen megtalálható az applikáció és a fejlesztő neve, az alkalmazás leírása és képernyőfotók is. A telepítés előtt engedélyeznünk kell a fejlesztőt, hogy tőle származó appokat telepíthessünk.

A fejlesztők számára előnyös ez az újdonság, hiszen így nem kell fizetniük az Apple-nek az alkalmazás eladások után, ha saját weboldalaikon teszik letölthetővé az appokat. Ez persze nem jelenti azt, hogy semmit sem fizetnek: ha egy app átlépte az egymillió telepítést az előző évben, minden ezen felüli letöltést követően 0,5 eurós alaptechnológiai díjat kell fizetniük a fejlesztőknek a Apple részére.

MI modelleket mutat be az Apple

A mesterséges intelligencia világában az utóbbi időben egyre népszerűbbek az úgynevezett „kis nyelvi modellek”, mivel ezek egy helyi eszközön futtathatók ahelyett, hogy adatközponti szintű számítógépeket igényelnének a felhőben. Az Apple bemutatta az „OpenELM” nevű, apró forrásból elérhető MI-nyelvi modelleket, amelyek elég kicsik ahhoz, hogy közvetlenül egy okostelefonon fussanak. Ezek egyelőre többnyire kutatási modellek, de az Apple jövőbeli, készüléken futó MI-ajánlatainak alapját képezhetik.

Az Apple új MI-modelljei, amelyek gyűjtőnevükön „OpenELM”, azaz „Open-source Efficient Language Models”, vagyis nyílt forráskódú hatékony nyelvi modellek, jelenleg az Apple Sample Code License érhetőek el a Hugging Face-en. Mivel a licencben vannak bizonyos korlátozások, nem biztos, hogy megfelel a nyílt forráskód általánosan elfogadott definíciójának.

A Microsoft Phi-3 modelljeinek célja valami hasonló: a nyelvi megértés és a feldolgozási teljesítmény hasznos szintjének elérése kis méretű, helyben futtatható MI-modellekben. A Phi-3-mini 3,8 milliárd paraméterrel rendelkezik, de az Apple OpenELM modelljeinek némelyike jóval kisebb, 270 millió és 3 milliárd paraméter között mozog nyolc különböző modellben.

Összehasonlításképpen a Meta Llama 3 családjában eddig megjelent legnagyobb modell 70 milliárd paramétert tartalmaz (és hamarosan érkezik egy 400 milliárdos változat is), az OpenAI 2020-as GPT-3 pedig 175 milliárd paraméterrel szállított. A paraméterek száma az MI-modellek képességének és összetettségének mércéjeként szolgál, de a legújabb kutatások arra összpontosítanak, hogy a kisebb MI-nyelvi modelleket ugyanolyanná tegyék, mint amilyenek a nagyobbak voltak néhány évvel ezelőtt.

A nyolc OpenELM-modell kétféle változatban létezik: négy „pretrained” (gyakorlatilag a modell nyers, next-token változata) és négy „instruction-tuned” (utasításkövetésre finomhangolt, ami ideálisabb az MI-asszisztensek és chatbotok fejlesztéséhez):

  • OpenELM-270M
  • OpenELM-450M
  • OpenELM-1_1B
  • OpenELM-3B
  • OpenELM-270M-Instruct
  • OpenELM-450M-Instruct
  • OpenELM-1_1B-oktatás
  • OpenELM-3B-Instruct

Az OpenELM 2048 tokenes maximális kontextusablakkal rendelkezik. A modelleket a RefinedWeb nyilvánosan elérhető adathalmazokon, a PILE duplikációkat eltávolító változatán, a RedPajama egy részhalmazán és a Dolma v1.6 részhalmazán képezték ki, amely az Apple szerint összesen mintegy 1,8 billió token adatot tartalmaz. A tokenek az adatok töredezett reprezentációi, amelyeket az AI nyelvi modellek használnak feldolgozásra.

Az Apple kiadta a CoreNet kódját is, egy olyan könyvtárét, amelyet az OpenELM képzéséhez használt, és reprodukálható képzési recepteket is mellékelt, amelyek lehetővé teszik a neurális hálózati fájlok megismétlését, ami eddig szokatlan egy nagy technológiai cégtől.

Bár az Apple még nem integrálta az MI nyelvi modellek ezen új hullámát a fogyasztói készülékeibe, a közelgő iOS 18 frissítés a pletykák szerint tartalmazni fog olyan új MI funkciókat, amelyek a felhasználói adatvédelem biztosítása érdekében a készüléken belüli feldolgozást használják.

Új EU-s szabályok

Az EU trösztellenes szabályozói az Apple iPad operációs rendszerét kapuőrnek minősítették, amelyekre szigorú kötelezettségek vonatkoznak. Az intézkedés célja, hogy egyenlő versenyfeltételeket biztosítsanak a piacon, valamint, hogy több választási lehetőséghez jussanak a felhasználók.

Az Európai Bizottság vizsgálata megállapította, hogy az iPadOS fontos kaput jelent az üzleti felhasználók számára a végfelhasználók eléréséhez, és hogy az Apple az iPadOS tekintetében megszilárdult és tartós pozíciót élvez.

„Az Apple-nek most hat hónapja van arra, hogy biztosítsa az iPadOS-re vonatkozó DMA (Digital Markets Act) kötelezettségek teljes körű teljesítését”,

áll az Európai Unióban versenyjogi jogérvényesítő hatóságként működő uniós végrehajtó testület közleményében.

Az ügy érdekessége az, hogy az Európai Unió digitális piacokról szóló törvénye (DMA) értelmében az Apple-t 2023-ban kapuőrnek jelölték ki az iOS, az App Store és a Safari kapcsán – vagyis az iPadOS nélkül.

Mely platformok minősülnek kapuőrnek?

A digitális piacokról szóló jogszabály részletes és tárgyilagos kritériumokat határoz meg arra vonatkozóan, milyen feltételek teljesülése esetén minősülnek a nagy online platformok „kapuőrnek”. A jogszabály hatálya így kellően behatárolt, és a nagy, rendszerszintű online platformokra korlátozódik.

A digitális piacokat szabályozó jogi keret szerint egy online platform akkor tekintendő „kapuőrnek”, ha:

  • erős gazdasági pozícióval rendelkezik, jelentős hatást gyakorol a belső piacra, és tevékenységét több uniós országban fejti ki;
  • erős közvetítői pozícióval rendelkezik, ami azt jelenti, hogy kellően nagy számú fogyasztót és kereskedőt hoz kapcsolatba egymással;
  • jól megalapozott és tartós piaci pozícióval rendelkezik (vagy fog rendelkezni), tehát helyzete hosszú távon szilárd – ez igaz az olyan vállalatokra, amelyek az elmúlt három pénzügyi év mindegyikében teljesítik a fenti két kritériumot.


Források:

Az Apple nyolcféle kis MI-modellt mutat be

CSAK AZ EU-BAN ELÉRHETŐ FUNKCIÓT HOZ AZ IOS 17.5

Az EU 6 hónapot adott az Apple iPad-nek a DMA kapcsán

2024. április 29., hétfő

VEKKER és a Kréta

Saját fejlesztésű online rendszert alakított ki az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem hallgatói számára. A projekt a gyakorlatközpontú oktatás mellett megkönnyítené a hallgatói élet mindennapi velejáróit és nehézségeit és arra ösztönözné a diákokat, hogy egy kommunikatív és egészségesebb életet folytassanak.

Az IT és a könyvtárak

Természetesen a könyvtárak világa sem maradhatott ki napjaink információs forradalmából, az egyre újabb technológiák integrálásának csupán a kreativitás szabhat határt. Könnyű belátni, hogy a különféle alkalmazások és szoftverek, ha észszerűen kerülnek alkalmazásra, igencsak megkönnyíthetik a mindennapjainkat és mind fogyasztási, mind egyéb szokásainkat is jelentősen átformálhatják.

Musk vs. ausztrál hatóságok


Elon Musk nem hajlandó eltávolítani az X-re feltöltött erőszakos tartalommal bíró videókat, a hatósági felkérés ellenére sem. A multimilliárdos cenzúrának tekinti a követeléseket, és készen áll a pereskedésre az ausztrál hatóságok ellen. Vajon, milyen messzire kell eljutni, hogy belássa az erőszakos megjelenések cenzúrázása nem a szólásszabadság ellen szól?

Az Európai Unió és a Big Tech cégek ellentétei - adatvédelmi kérdések és az igazságos piac

A Big Tech cégek, másnéven a "techóriások" alatt azokat a számítástechnikai cégeket értjük, amelyek bizonyos értelemben uralják a piacot, gazdasági erőfölénnyel rendelkeznek. Általában a Google (és anyavállalata, az Alphabet), Meta, Microsoft, Amazon és az Apple cégeket soroljuk ide, de előfordul, hogy az újabb, de szintén befolyásos cégeket is ide vesszük, mint az NVIDIA, a Tesla, a Netflix, vagy olyan kínai óriáscégeket, mint a Xiaomi. Az aránytalan gazdasági erőfölényen túl felmerültek adatvédelmi aggályok is ezeknél a vállalatoknál. Az Európai Unió igyekszik szabályozni a piacot (újabban a Digital Markets Act/Digitiális piacokról szóló jogszabály és a Digital Services Act, vagyis a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály segítségével), hogy a kisebb versenytársak is esélyt kapjanak, illetve törekedik arra is, hogy a felhasználók adatait a GDPR (General Data Protection Regulation/Általános adatvédelmi rendelet) értelmében megvédje. 

Hiába akarunk, nem szabadulhatunk a mobiltelefonoktól - A Boring Phone

Boring Phone, vagyis Unalmas Telefon néven a milánói divathéten debütált a Heineken és a Bodega kollaborációjának eredményeképpen megszületett új, az okos funckiókat teljesen nélkülöző, hagyományos, összecsukható mobiltelefon.

A Boring Phone az adataink begyűjtése miatt aggódó Z generációt, vagyis a 15-29 éves fiatalokat célozza meg, akiknek körében mind jobban terjed a retro tárgyak használata. A trendnek neve is van, ez a “newtro”, amely a régimódi mobilok újrafelfedezése mellett egyaránt jelenti a bakelitek, a katetták, a fanzinok, vagy éppen a 8 bites videójátékok iránti rajongást – írja a Guardian.


"Mindig is utáltam, hogy mindenki számára elérhető vagyok"
– mondja Rana Ali. A 29 éves egykori pénzügyi dolgozóból lett zeneproducer és rapper szerint manapság az emberek azt gondolják, “ha valakinek küldesz egy WhatsApp-üzenetet, és nem válaszol azonnal, akkor valami baj van”.

A Nokia 3310-es, a látszólag örökké tartó akkuidővel bíró, manapság inkább téglára, mint telefonra emlékeztető készüléke iránti nosztalgia nyomán már 2017-ben ismét piacra dobták a típust. De a butatelefonok reneszánsza igazából tavaly kelt életre az Egyesült Államokban, TikTok-felhasználók hatására.

Vannak arra utaló jelek, hogy ez a generáció módosítja okostelefonos szokásait, amelynek hátterében az állandó digitális kapcsolattartás negatív hatásai miatti aggodalmak állnak. A Z generációban ötből hárman azt mondják, szeretnének kevésbé kapcsolódni a digitális világhoz. A digitális minimalizmus felé való elmozdulás az említett generációnál a közösségi média felhasználásának csökkenésében is megmutatkozik. Egy másik kutatócég, a GWI szerint ők az egyetlen olyan generáció, amelynek a közösségi médiára fordított ideje 2021 óta csökkent, bár az idősebbeknél is megfigyelhető a digitális detox.

 


Elindult a TikTok Notes, a legújabb fotómegosztó alkalmazás

Április 17-én a TikTok bejelentette, hogy Ausztráliában és Kanadában elérhetővé vált legújabb alkalmazásuk, a TikTok Notes. Az app kifejezetten fényképek megosztására szolgál, mellyel elmondható, hogy az Instagram riválisának szánják. Ezzel a visszájára fordult az évek óta fennálló állapot, mely során a többi a közösségi oldal vette mintául a TikTokot és vezették be a rövid videók megjelenítését célzó újításaikat, például az Instagram a Reels-t. 

2024. április 28., vasárnap

Fake news: Figyelem! Veszély!

Nap mint nap információk tömege zúdul ránk szűrés nélkül a munkában és a magánéletben egyaránt. Pletykák, hírlapi kacsa, fake news, összesküvés-elméletek, propaganda... Az álhírek rendkívül gyorsan terjednek és zavart keltenek a fejünkben. Gyakran tévesen minden hamis információt egyetlen kategóriába sorolunk és fake news-nak nevezünk, pedig sokféle álhír létezik. Különbséget kell tenni a dezinformáció és félretájékoztatás között. - hívja fel a figyelmünket a Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete. Félretájékoztatás alatt hamis információk nem szándékos létrehozását vagy terjesztését értjük, míg a dezinformáció részben vagy egészben hamis tartalmak szándékos terjesztését jelenti, ami a célcsoport viselkedésének vagy attitűdjének befolyásolása érdekében történik, méghozzá károkozás céljával. A digitális jártasság előmozdítása, a dezinformáció kezelése még soha nem volt olyan fontos, mint napjainkban. De vajon mit tehetünk a fake news ellen, milyen eszközeink vannak a védekezésre és főleg hogyan készíthetjük fel a gyermekeinket a tudatos médiahasználatra? A következőkben a dezinformáció elleni küzdelemre láthatunk két eltérő példát: a Fake news hét a Francia Intézetben a művészet oldaláról érzékenyít, a Detekto pedig az edukáció eszközeivel kínál megoldást számunkra.

Az agy-számítógép interfész a legújabb orvosi csoda?

Elon Musk neve sokmindenki számára ismerős lehet. Akár mint a világ leggazdagabb embere, vagy az OpenAI egyik legnagyobb befektetője, de ezenkívül is olyan hatalmas üzletek fűződnek a nevéhez mint a Paypal, vagy a Tesla Inc. A milliárdos agyi interfésszel foglalkozó cége a Neuralink már 2016-ban felvetette az ötletet, miszerint mentális kapcsolatot lehet létrehozni gondolataink útján számítógépekkel, kiváltva ezzel a klasszikus billentyűzet-egér kombót. 

Könyvtári streaming szolgáltatások

Az utóbbi időkben a streaming szolgáltatások világszerte elterjedtek. Az Amerikai Egyesült Állomokban végzett felmérés szerint a lakosok általánosan napi három órát töltenek digitális média tartalmak fogyasztásával. A megkérdezett ezer ember 99 %-a legalább egy streaming szolgáltatónál rendelkezik előfizetéssel. Az emberek viszont egyre inkább öntudatossá válnak azzal szemben mennyit is hajlandóak költeni hasonló előfizetésekre. Egyre többen mondják le már meglévő előfizetéseiket, ha egy újat szeretnének kipróbálni. Növekszik azok száma is, akik inkább egy ingyenes streaming szolgáltató tartalmait nézik reklám megszakításokkal. Ezek is hozzá járulhatnak ahhoz, hogy a könytári streaming szolgáltatások egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. 

Épülő kibervasfüggöny: a szuverén orosz internet

Az orosz internet létrehozása és a globális internetről való lecsatlakozás ötlete másfél évtizedes múltra tekint vissza Oroszországban. A gondolat a 2010-es évek elején fogalmazódott meg, és néhány éven belül el is kezdték a megvalósításhoz szükséges előkészületeket. A szuverén orosz internetről szóló felhangok méginkább felerősödtek, mióta 2022-ben Oroszország megtámadta Ukrajnát, azonban szakértők szerint a technikai felkészültség továbbra sem áll azon a szinten, hogy ezt magabiztosan megléphessék.

De mi történne, ha a hibák kiküszöbölése után mégis lejátszódna ez a forgatókönyv? Milyen hatással lenne a leválás a világ többi részére, akik továbbra is a globális internettel működnek tovább, és mit jelentene Oroszországnak? Mit jelentene az orosz embereknek?

Újabb veszélyes vírus támadja Kelet-Európát

Napjainkban a technika fejlődésének köszönhetően egyre több kibertámadás zajlik. Mindezek veszélyeztetik eszközeinket és a rajtuk tárolt adatainkat is, melynek kiküszöbölése érdekében már rengeteg víruskereső programot választhatunk, tölthetünk le eszközeinkre, hogy elhárítsák a problémát. Azonban sajnos ezek sem jelentenek teljes védelmet számítógépeinkre nézve: az új tomboló vírus - mely főképp Kelet-Európát célozza - már egy rosszindulatú program segítségével is hatalmas kárt tud okozni a felhasználóknak.

2024. április 27., szombat

A világ digitális gyűjteményei- előre mutató példák a könyvtári és múzeumi digitalizálásban

 Napjainkban szinte elképzelhetetlen lenne az élet digitalizáció nélkül. Ez a folyamat a technika fejlődésével egyre nagyobb hangsúlyt kap a tudományok és a kultúra minden területén. Hazánkban is egyre több gyűjteményt digitalizálnak, szemlémben viszont arra szeretnék utalni néhány példával, hogy ezen a téren mi a helyzet világszerte. 



Könyvtárak

A digitális könyvtár digitális objektumok online adatbázisa. Tartalmazhat szöveget, állóképeket, hanganyagot, videókat, digitális dokumentumokat és más digitális média formátumokat. Az objektumok állhatnak digitalizált tartalomból, például nyomtatványokból vagy fényképekből, és eleve digitálisan gyártott tartalomból is, például word fájlokból vagy közössségi média posztokból. Két példa digitális könyvtárakra:


Internet Archive

Az Internet Archive internetes oldalak és digitalizált kulturális műtárgyak digitális könyvtárát építi. Egy papíralapú könyvtárhoz hasonlóan ingyenes hozzáférést biztosít kutatók, történészek, tudósok és a nagyközönség számára. A küldetése általános hozzáférést biztosítani minden tudáshoz. 1996-ban indult, maga az internet archiválásával. Ma már több évtized webtörténetet tesz hozzáférhetővé a Wayback Machine-en keresztül és több mint 1200 könyvtárral és más partnerrel dolgozik együtt az Archive-It programon keresztül, hogy beazonosítson fontos weboldalakat. Ahogy az Internet Archive növekedett, úgy a más kiadott művek digitális változatának biztosítása iránti elkötelezettség is nőtt. Ma már 835 milliárd weboldalt, 44 millió könyvet és szöveget, 15 millió hanganyagot, 10,6 millió videót, 4,8 millió képet és 1 millió szoftver programot tartalmaz. 


Open Library

Az Open Library az Internet Archive projektje, egy online projekt, melyet arra szántak, hogy "minden valaha kiadott könyvnek alkosson egy weboldalt".  Ez egy magas de elérhető cél. Az Open Library építéséhez többszázmillió könyvrekord kell, egy wiki interface és egy csomó ember, aki hajlandó időt és erőfeszítést szánni az oldal építésére. Eddig több mint 20 millió rekordot gyűjtöttek össze különböző nagy katalógusokból és egyszeri hozzájárulásokból is. Az Open Library egy nyitott projekt: nyitott a szoftver, nyitottak az adatok, nyitott a dokumentáció, és szivesen fogadják a hozzájárulásokat. Legyen az egy gépelési hiba kijavítása vagy egy könyv hozzáadása, mindet szívesen fogadják. 


Múzeumok

A múzeumi digitalizálás a muzeális javak által hordozott képi és szöveges információk elektronikus reprodukálása. Amíg az internet és fizikai világunk a Metaverzumba vándorol, addig a múzeumok leragadtak a húsz évvel ezelőtti webnél. Az ezredforduló környékén volt egy robbanás a kulturális javak digitalizálásába való befektetésekben. A világ kulturális öröksége a képernyőinkre került, a múzeumok, könyvtárak és más intézmények hatalmasan kiterjesztették közönségeiket azáltal, hogy nem csak azt tették fel online, ami a korlátozott fizikai terükben van kiállítva, hanem a sok rejtett kincset is a raktáraikban. Néhány példa múzeumi digitalizálásra: 


British Museum, London

Ez a London szívében található ikonikus múzeum lehetővé teszi, hogy a virtuális látogatók körbejárják a Great Court-ot és felfedezhetik a Rosette-i követ és egyiptomi múmiákat. Többszáz műtárgyat is lehet taláni a Museum of the World interaktív weboldalon, amely egy együttműködés a British Museum és a Google Cultural Institute között. 


Guggenheim, New York

Google Street View lehetővé teszi, hogy a látogatók bejárják a Guggenheim Múzeum híres spirállépcsőjét anélkül, hogy kitennék a lábukat otthonról. Onnan hihetetlen műveket lehet felfedezni az impresszionista, poszt-impresszionista, modern és kortárs korszakokból. 


National Gallery of Art, Washington D.C.

Ez a híres amerikai művészeti múzeum két online kiállítást mutat be a Google-ön keresztül. Az első az 1740 és 1895 közötti amerikai divat kiállítása. A második Johannes Vermeer holland barokk festő műveinek gyűjteménye. 


Musée d'Orsay, Párizs

Virtuálisan keresztül lehet sétálni ezen a közkedvelt galérián, amely 1848 és 1914 között élt és dolgozott francia művészek, többek között Monet, Cézanne és Gauguin több tucat híres művét tartalmazza.


Nemzeti Modern és Kortárs Művészeti Múzeum, Szöul

 Korea egyik legnépszerűbb múzeuma a világ bármely pontjáról elérhető. A Google virtuális tárlatvezetése hat szint kortárs művészeten visz keresztül Koreából és a világ minden részéről.


Van Gogh Múzeum, Amszterdam

Aki rajongója ennek a tragikus, ügyes festőnek közelről (vagyis majdnem közelről) láthatja műveit úgy, hogy virtuálisan meglátogatja ezt a múzeumot, Vincent van Gogh műveinek legnagyobb gyűjteményét, több mint 200 festményt, 500 rajzot és 750 magánlevelet is beleértve. 


Nemzeti Antropológiai Múzeum, Mexikóváros

Ezt az 1964-ben épült múzeumot a régészetnek és Mexikó spanyolok előtti öröksége történetének szentelték. 22 kiállítóterem van tele ősi műkincsekkel, beleértve néhányat a maja civilizációból.


Mori Building Digital Art Museum: teamLab Borderless

Ez a világ első digitális művészeti múzeuma. 2018-ban nyílt meg Tokióban és "a materiális anyag" határait hivatott átlépni. 5 külön zónára van osztva és 520 számítógép által hajtott 470 Epson vetítővel életre "festve".  A múzeum a teamLab japán művészeti kollektíva szüleménye, egy "ultra-technologista" csoporté, amely a fizikai tér korlátait hivatott egy magával ragadó kiállításgyűjteménybe manipulálni.


A jövőkép

 Ebből a szemléből is látszik, hogy a digitalizáció folyamata napjainkra már minden területen megjelent. Tíz évvel ezelőtt már többezer könyvtár, múzeum és más gyűjtemény- gyűjtőnéven memória intézmények- is részese lett ezeknek a projekteknek. Ahogy a cím is utal rá, tényleg világ szerte érték és azóta is érik egymást az ilyen kezdeményezések Európától kezdve Kelet-Ázsiáig, az Egyesült Államokról nem is beszélve. De valóban ez a jövő? 

Egyelőre nem tudni, hogy ez a folyamat milyen szinteket fog még elérni a technika fejlődésével. Habár a digitalizáció sok értelemben hasznosnak bizonyult, lehet, hogy nem mindig ez a helyzet. Egyesek szerint a digitalizáció folyamata információvesztést eredményezhet. A digitális másolatok létrehozása jó módja az információ megőrzésének és arra szolgál, hogy az információ elérhető legyen, még ha a fizikai példányok károsultak is. Azonban a fizikai digitálissá feldolgozásakor még felmerülhet az a kockázat, hogy nem jut át az információ. A digitalizáció szükséges lehet olyan beláthatalan körülmények miatt, mint a Covid-19 járvány. 

A járvány idején sok gyűjtemény zárt be és a digitális átalakulásra támaszkodott: memória intézmények szerte felgyorsult a digitális átalakulás a közösségi médiahasználat fejlesztésének fokozásával és az emlékgyártás módjaként. Sok gyűjtemény nézett szembe kihívásokkal a Covid-19 okozta korlátozások miatt. A digitális átalakulás felgyorsítása lehetővé tette, hogy a technika feljavítsa a gyűjtemények partnereinek, személyzetének és szolgáltatóinak szerepét és a gyűjtemények tanulási aspektusát.

Források:

Digital library Wikipedia

Open Library

Internet Archive

Forbes

Travel + Leisure

design milk

Taylor&Francis Online

Véget ér-e valaha is Julian Assange kiadatási ügye?

 Julian Assange nevét a legtöbb ember a Wikileaks kapcsán ismerheti. Ő volt ugyanis a 2006-ban létrehozott whistleblower oldal egyik alapítója, amely különböző forrásokból kiszivárogtatott kormányzati, katonai és egyéb tartalmú dokumentumokat tett közzé. A Wikileaks tevékenysége rövid időn belül kivívta az Egyesült Államok vezetésének haragját. A főként katonai információk nyilvánosságra hozatala miatt "hajtóvadászat" indult az oldal ellen, amely 2011-ben egy időre le is állt az ellene bevezetett pénzügyi blokádnak köszönhetően. Assange pedig a vádak elől elmenekült és kiadatásának ügye azóta is tart.

Zeneipar és streaming: konfliktus vagy megmentő?

A zeneipar helyzetét alapvetően változtatták meg az online elérhető zenei tartalmak. A jogdíjak megfizetése nélkül közzétett zenei számok a zeneipar mellett a művészeket is nehéz helyzetbe hozták. Új helyzetet jelentett azonban a streaming megjelenése, hiszen a különböző streaming platformok felhasználói fizetnek a szolgáltatásért, a szolgáltatók pedig megállapodásra törekedtek a zeneipari óriáscégekkel. Így - bár konfliktusok továbbra is vannak – a zeneipari vállalkozások, a szerzők és az előadók is hozzájutnak a jogdíjakhoz, sőt ma már a streaming repíti a zeneipart.

2024. április 26., péntek

Innovatív megoldásaival tartja vezető pozícióját a Facebook


A Facebook, bár bőven nagykorúnak számít a közösségi oldalak piacán – hiszen sikertörténete húsz évvel ezelőtt kezdődött – töretlen népszerűségnek örvend a mai napig. A 2021-től Meta néven futó vállalat ma is gyakran áll az érdeklődés középpontjában, a nemrégiben kifejlesztett új videólejátszója, vagy éppen az adatkezeléssel kapcsolatos esetei kapcsán is felfigyelhettünk rá. Szolgáltatásaikat folyamatosan fejlesztik, a napokban például bejelentették, hogy Meta saját mesterséges intelligenciája beépítését tervezi közösségi oldalaiba.

Az Amerikai Egyesült Államok legokosabb városai

A világ más részeihez hasonlóan az Amerikai Egyesült Államokban is egyre több város „okosodik”, igyekszik kihasználni a technológiai lehetőségeket.

Az alapfeladatnak itt is az autóforgalom visszaszorítását és a tömegközlekedés, valamint a kerékpározás arányának növelését tekintik, emellett igyekeznek technológiai fejlesztéseket végrehajtani a környezetvédelem és az adatfeldolgozás terén is.

A cél a jövőállóság biztosítása, azonban a megközelítés és a megvalósítás módja városonként változik.

2024. április 25., csütörtök

A szilícium siker vagy más néven az AIFF


1999-ben tágra nyílt szemekkel nézte a világ a Mátrix című film első részét. A történet szerint az emberiség nagyobb része egy számítógép által generált világban éli életét, ezt tartja valóságának; míg egy kisebb lázadó csoport a disztópikus valóságban harcol a gép ellen. Nem új a gondolat, hogy a valóságot nem ismerik az emberek egy jelentős része, a Mátrix készítői is a Baudrillard és Platón barlang hasonlataiból inspirálódtak. Az viszont újdonság, hogy 25 évvel később minden korábbinál közelebb kerültünk ahhoz, hogy társadalom egy nagyon jelentős része tényleg elveszítse kapcsolatát a valósággal. A Mátrix óta megjelent már a M3gan, a Transzcendens, Vice vagy az Ex Machina és még rengeteg más film is szól arról a "jelenségről" (amit ma mesterséges inteligenciának hívunk) ami egykor még igazán az utópisztikusnak tünő jövőnk egy részének tűnt s mely mára a jelennünké vált oly annyira, hogy napjainkra a filmek valósággá váltak annyira, hogy az MI már filmeket készít sőt saját filmfesztiválja is van az AIFF (Artificial Intelligence Film Festival) mely elsőként nálunk Magyarországon startolt el 2024. március 3-án a Bem Moziban Budapesten.

2024. április 24., szerda

Az OpenAI továbbra is hasít a Mesterséges Intelligencia fejlesztésében

Az OpenAI a világ egy legnagyobb mesterséges intelligencia kutató vállalata, mely az elmúlt években rendkívüli módon forradalmasította a technológiát. Például létrehozták a ChatGPT-t és a DALL-E-t. Idén, 2024-ben újabb fejlesztéseket jelentettek be. Februárban bemutatták a szövegből videót generáló Sora-t. Márciusban pedig megszületett a Figure 01 nevű mesterséges intelligenciával működő robotjuk.

Az MI hatásai és generált problémái az internet világában

Manapság már mindenki tudja, akit kicsit is érdekelnek a tartalomgyártás modern formái, hogy mi is az az MI. Ebből következik, hogy rengeteg vélemény és álláspont keletkezett ezen technológia használatáról az internet világában. Ebben a cikkben a közelmúltban megjelent történésekre próbálok rámutatni, hogy a véleményalkotás folyamata minél fájdalommentes lehessen...


EU kontra AI?

 

A mesterséges intelligencia szupersebességgel tör előre a mindennapokban. Láthatjuk a Deltában Adaként, beszélgethetünk az ügyfélszolgálaton vele, írhatja helyettünk az előadásunkat és ezek még a legáltalánosabb formái. Az igazán nagy nyereséget az iparban történő alkalmazásával lehet elérni. 

2024. április 23., kedd

Az Egyesült Államokban zajló TikTok vita és az influencer marketing kihívásai


Washingtonban arról zajlanak a viták, hogy be tiltsák-e a Tiktokot. Illetve az Egyesült Államok Képviselőháza nemzetbiztonsági okokból rá akarja kényszeríteni a TikTok főrészvényesét a ByteDance-t a tulajdonrésze eladására. Ha nem történik meg az eladás az alkalmazást betiltják az Egyesült Államokban. Ez a lépés rengeteg embert tenne tönkre, különösen a szépség-, bőrápolás-, divat-, egészség-, és wellness területen. A platform jelentős bevételnövekedést hozott ezeknek a vállalkozásoknak. A TikTok-hoz kötődő márkák kénytelenek új stratégiáikat kitalálni, miközben figyelemmel kísérik a törvényhozási fejleményeket.

Az élő streaming platformok veszélyei

Az év elején Törökországban és Dél-Koreában is betiltották a Kick és Twitch nevezetű elő videómegosztó azaz élő streaming platformokat. Nem sokkal később, mivel a Kick némi változtatást tett szabályain, Törökországban újra elérhető lett, de a Twitch továbbra is fekete listán van. Most a fő problémája a platformokkal az országoknak az online szerencsejátékkal van, de a videómegosztó oldalakhoz más veszélyek is köthetőek.

Az e-book kölcsönzés megvalósíthatósága - szerzői jog, másolásvédelem

A XXI. század elején bemutatkozott e-könyvekkel kapcsolatban nagy elvárások születtek. A könyvnyomtatás elterjedését követő újabb mérföldkő megjelenésének lehettünk tanúi. Beharangozták, hogy a Gutenberg galaxis leáldozóban van, az emberek amúgy is egyre kevesebbet olvasnak, és azt a keveset is elektronikus formában fogják tenni, a papír alapú könyvek időszaka lezárult. Azonban a nagy áttörés mégsem jelentkezett… Vajon miért?

Az e-könyv praktikus, könnyen elérhető, apró helyet foglal, kíméli a környezetet. Használatakor nem szükséges újabb könyvespolc beszerzése, a portalanítással sem kell vesződni. Azonban az e-könyvek elterjedése a szerzői jogok sérelmét hozta magával. A papíralapú könyvek másolása, digitalizálása az egyszerű felhasználó számára nehezen megvalósítható feladat. Nem így van az e-könyvek esetében. Amint az olvasó a saját eszközén megjelenteti a digitális tartalmat, viszonylag könnyedén más felhasználónak is tovább tudja küldeni, így a könyv digitális megfelelője követhetetlen számú, tökéletesen egyforma digitális utód "szülőjévé" válik. Ráadásul az e-könyvek a várttal ellentétben mégsem lettek olcsóbbak papír alapú társaiknál.

Új vezető a mesterséges intelligenciák földjén. Véget ért a ChatGPT uralmának időszaka.

A 2021-ben alapított Anthropic 2023-ban az Amazon, a Google és számos más cég támogatásával kifejlesztett egy Claude nevű chatbotot. A Claude első verzióját 2023 márciusában mutatták be, és egy éven belül jelentős fejlődésen ment keresztül. Végül 2024. március 4-én bemutatták a legújabb verziót, a Claude 3-at, amely már felülmúlta az OpenAI ChatGPT-jét is.

2024. április 22., hétfő

Zöldebb Google

A fenntarthatóság a mai világ egyik kulcsszava. Nem véletlen, ugyanis a Földnek szüksége van a gondoskodásra, odafigyelésre, ahhoz, hogy továbbra is teljes kapacitással tudja ellátni az emberiséget. Annak érdekében, hogy még hosszú évekig jól és egészségesen élhessünk bolygónkon, meg kell óvnunk azt. A Google a Föld napja alkalmából bemutatja, hogy a cég miként támogatja a környezetünk védelmével foglalkozó vállalkozásokat.

Az influenszer kultúra legutóbbi kicsapódása a magyar fiatalságra

Ma már senki sincsen biztonságban az influenszerek befolyásolási próbálkozásai alól. Még felnőttként is nehéz néha eldönteni egy hirtelen felugró algoritmikus meglepetésről, amiben a következő "Mr. Worldwide" szól hozzám magyar nyelven, hogy mennyire autentikus az elém tárt tartalom vagy egyáltalán érdemes-e végighallgatni, hát még a 16 éves öcsémnek mennyi fejtörést okozhat...

Megszűnik a Google One VPN-funkciója

A Google több alkalmazást és szolgáltatást is ajánl az online töltött időnk kellemesebbé tételéhez. Ilyen a Google One amely szolgáltatásai közé tartozik egy beépített VPN is. Ez a funkció sajnos megszűnik valamikor az elkövetkezendő hónapokban.

Könyves fantasy bálok, a rendezvényszervezés új szeglete

A báli jelenet elengedhetetlen része minden valamire való romantasy történetnek. Legyen az a fő cselekménysor elindítása, a tetőpont kibontása, vagy a hatásos lezárás a könyv utolsó lapjain, a bált, ahol a szereplők megforgathatják egymást a táncparketten, szeretettel használják az írók, és még náluk is jobban szeretik olvasni a zsáner iránt rajongó olvasók. Egy bálon rengeteg minden történhet. Az első találkozás, amiből ezt követően kivirágzik a két főszereplő románca, tánc két ellenséges karakter között, akik néhány érintés alatt felfedezik az eddig rejtve maradt vonzalmukat egymás iránt, az első csók a bálteremből nyíló erkélyen, vagy akár egy előre megtervezett, sokkoló gyilkosság, amit lendületes harcjelenet követ. Persze ez utóbbi jobb, ha a könyvek lapjain marad, a báli atmoszférát azonban épp elegek álma a valóságban is átélni ahhoz, hogy pénzügyileg megérje könyvek inspirálta bálokat és eköré épülő eseményeket szervezni.

"Zene nélkül..."

 

Az emberiség számára a zene öröktől fogva kiemelt szerepet játszott. Az ősember, hanszerek híján, még csak eszközök ütemes összeverésével produkálta a zene alapjait. Később, az idő haladtával egyre feljettebb, kifinomultabb tárgyak, húrok, fúvók használatával alakult ki a klasszikus zene. Az elektronikus hangfelvevők, a számítógép (majd az internet) és az ott feltalált programok révén nem volt többé szükség a zenészek jelenlétére a muzsikák meghallgatásához. A klasszikus zenét az elektronikus zene követte, ahol már hangszerekre sem volt szükség ahhoz, hogy szinte ugyanazt a hangzást érjük el. Mára már kevesen hallgatnak úgy zenét, hogy azt ne vegye körbe valamiféle elekronikai háttér.

A Microsoft új AI fejlesztése: a Vasa-1

 Az Ai videógenerátor programok, amelyek rendkívül meggyőző videók létrehozására képesek, komoly aggodalmakat vetnek fel az általuk hordozott esetleges biztonsági kivetnivalók kapcsán. Az egyre nehezebben felismerhető generált videókat nemcsak politikai felbujtásra és gazdasági félretájékoztatásra, de a hírnév beszennyezésére és az emberek átverésére is használhatják a csalók.

Voice Engine - A hangklónozó AI technológia



Az OpenAI ChatGPT és Sora projektje bebizonyította, hogy a mesterséges intelligencia rengeteg lehetőséget nyújt a felhasználóknak. A ChatGPT bármely kérdésre tud választ generálni, a Sora által pedig elképesztően élethű tartalmakat lehet létrehozni. A cég célja a társadalom segítése, ennek ellenére számos biztonságot érintő kérdés vetődött fel valamennyi fejlesztés révén. Az OpenAI egyik legújabb alkalmazását, a Voice Engine hanggenerátort a cég is kockázatosnak vélte, mivel az hangklónozásra kifejezetten alkalmas. Az alkalmazást jelenleg csak szűk körben merik tesztelni.

2024. április 21., vasárnap

Okoseszközök használata a gyermekkorban

Napjainkban szinte mindenhez használunk okoseszközöket, sokszor megszokásból. Gondoljunk csak a különböző munkakörökre: a könyvtárakban, a gyárakban, a különböző irodákban. Egyre több minden van fent "a felhőben", amihez szintén az okoseszközök segítségével tudunk kapcsolódni. Ahogy egyre tör előre a technika, egyre több emberhez jutnak el ezek az eszközök, sajnos ez alól a gyerekek sem kivételek.



Az okoseszközök a mindennapokban

COVID-19 járvány gyökeresen megváltoztatta az emberek életét, hiszen szinte egyik pillanatról a másikra az online világba kellett "költöznie" nagyon sok munkavállalónak és munkáltatónak. Ez alól az iskolák sem voltak kivételek. Ez magába foglalta azt is, hogy a kisebb korosztálynak adaptálódnia kellett hirtelen a helyzethez, tehát, napi több órán keresztül a képernyő elől figyelték az online óráikat. Ez is egy befolyásoló faktor, mert ebben a helyzetben (kényszerből) hozzászoknak a fiatalabbak is a "kütyük" használatához.

Gyermekek az IT bűvöletében

A technikai fejlődés megállíthatatlanul halad előre, és ezzel az sem kerülhető el, hogy megtanuljuk ezeket az eszközöket használni. Ez a tanulási folyamat, sajnos, egyre kisebb korban kezdődik, ami radikálisan befolyásolja a gyermekek fejlődését. A gyerekek egyre többet foglalkoznak az okoseszközök által nyújtott játékokkal, valamint egyre többet foglalkoznak a közösségi platformokkal (sokszor felügyelet nélkül). Ezek az alkalmazások nagyon káros hatással lehetnek rájuk, főleg, ha kontroll nélkül használják azokat.

A forrás: felelőtlen nevelés

szülők dolga igen nehéz, hiszen meg kell felelniük a munka világában, otthon pedig szülői "szerepben" kell helyt állniuk. A "kettő én" fenntartása sokszor akadályozva van (például a Covid miatt), így a gyerekekre sokszor nem megfelelő mennyiségű és minőségű idő jut. Az tűnhet a legegyszerűbb megoldásnak a szülőnek, ha egy okos eszközt ad a gyermeke kezébe, aki ezután szép csendben fog játszani (vagy közösségi médiát használni), nem sejtve azt, hogy ezáltal a gyermek fejlődése teljesen más lesz.
Van olyan eset is, amikor egy emberből hirtelen/váratlanul lesz szülő, úgy, hogy nincs felkészülve még erre (sem lelkileg, sem pedig fizikailag). Itt a gyermek menedzselése lehet nehézkes szülői szemszögből, ekkor (sok esetben) a gyereknek szánt szándékkal okoseszköz kerül a kezébe, mert ez tűnik a legegyszerűbb megoldásnak.

Fejlődés, vagy visszafejlődés?

A játékok által a gyermekek teljesen máshogy tapasztalják meg a világ dolgait, így például a társasjátékok helyett egy képernyő előtt ülnek, és nyomogatják azt. Ez rendkívül káros az idegrendszerre, valamint a gyerekek szociális fejlődését is befolyásolja. Egy kutatás az Egyesült Királyságban feltárta, hogy az 5-7 évesek negyedének van már okoseszköze. A beilleszkedési zavartól a beszédzavarig elég sok fajta probléma jelentkezhet, ha a gyermek csak az online térből "tanul". Ezeket az eszközöket csak kiegyensúlyozottan lenne szabad használni a gyerekeknek; a kontroll a kulcsa a dolognak.

2024. április 20., szombat

A mesterséges intelligencia az egészségügyben

 


Az AI alkalmazása az egészségügyben folyamatosan növekszik, és alkalmazhatóságának köre egyre tágul. Ezt is igazolja a korábban gyűjtött négy cikk, melyek mindegyike a gyógyítás más-más területét járta körbe, s ebben az írásban is igyekeztem még több példát összegyűjteni a korábbi témakörökön belül, hogy láthatóvá váljon, milyen szerteágazó lehetőségek rejlenek az AI-ban a gyógyászat területén. Egyesek szerint a mesterséges intelligencia egyre nagyobb bevonása az egészségügybe a jövőben enyhíthet a szakemberhiány okozta terhelésen, és az olykor végeláthatatlan várólisták csökkenését eredményezheti.

Mesterséges intelligencia használata a könyvtárakban

Napi szinten lehet új információt hallani arról, hogyan fejlődik a mesterséges intelligencia és használata. Minden cég próbálja valamilyen módon felhasználni munkafolyamataiban, körültekintően miként változtathatja meg a dolgozók munkvégzését. Hasonlóképpen a könyvtárak is próbálnak lépést tartani a technológiai újításokkal. Különösképpen válaszút elé állnak a felsőoktatási könyvtárak. Az MI-vel kapcsolatban már több problémára is rámutattak: nem megfelelőn használja fel a szakirodalmat vagy éppen nem tűnteti fel megfelelőn a forrásokat. Esetleg a témában saját maga generál nem létező tanulmányokat, ezeket nevezik hallucinációknak. Azonban egyre nagyobb érdeklődést mutatnak iránta mind a hallgatók, mind az oktatók. A mesterséges intelligencia sokkal többet tartogat, mint csupán a ChatGPT, a generatív modelleket pedig úgy is lehet használni, hogy nem élünk vissza velük.

2024. április 19., péntek

MI az egyetemeken

2022 óta a mesterséges intelligencia (továbbiakban: MI) fejlődése jelentősen felgyorsult. A technológia nyújtotta lehetőségek kihasználása hamarosan elkezdett teret nyerni a munkahelyek mellett a különféle oktatási intézményekben is, amely jelenség több kérdést is felvetett, főként a szabályozás és értékelés területén. Lehet-e társszerző az MI? Mihez kezdjünk a plágium kérdésével, amely korábban már nem egyszer okozott gondot a nagyobb cégek számára? Hogyan befolyásolja az egyetemek működését a természetes nyelvfeldolgozó eszközök használata?

2024. április 18., csütörtök

Telefon, ami telefonálásra való


„Unalmas” mobilt adott ki a Heineken és a Nokia készülékek gyártója. Egy átlátszó, faék egyszerűségű mobil, melynek már a neve is árulkodó. Boring Phone (Unalmas Telefon), amin se harmadik féltől származó alkalmazások, se internet. 

A világ digitális gyűjteményei- előre mutató példák

 Manapság az élet szinte elképzelhetetlen lenne digitalizálás nélkül. Ez a folyamat a technológia fejlődésével egyre nagyobb hangsúlyt kap a tudományok és a kultúra minden területén. Szemlémben arra szeretnék kitérni, hogy mi a helyzet ezen a téren világszerte.


Könyvtárak

A könyvtári digitalizálás fizikai könyvek, dokumentumok, kéziratok, fényképek, hangfelvételek és más anyagok konvertálása digitális formátumba. Ez az átalakulás lehetővé teszi, hogy a könyvtárak kiterjesszék a hozzáférést a gyűjteményeikhez a fizikai tér- és időkorlátozásokon túlra. 

Open Library

Az Open Library egy online projekt, melyet arra szántak, hogy "minden valaha kiadott könyvnek alkosson egy honlapot".  Az építéséhez több százmillió könyvrekord kell, egy wiki interface, és egy csomó ember, aki hajlandó időt és erőfeszítést szánni az olal építésére. 2024 április 15-ig több mint 20 millió rekordot gyűjtöttek össze különböző nagy katalógusokból. Az Open Library egy nyitott projekt: nyitott a szoftver, nyitottak az adatok, és bárki hozzájárulását szivesen fogadják, legyen az egy gépelési hiba kijavítása, egy könyv hozzáadása. 


Múzeumok

A múzeumok túljutottak a kezdeti szerepükön, hogy műtárgyakat őrizzenek, oktatói szerepet játszanak és túrista látványosságok legyenek. Alkalmazkodniuk kellett és el kellett kezdeniük digitális technológiát használni, hogy relevánsak maradjanak. Míg az internet és fizikai világunk a Metaverse-be vándorolnak, a múzeumok leragadtak a húsz évvel ezelőtti Webnél. Az ezredforduló környékén jelentősen fektettek a kulturális javak digitalizálásába. A világ kulturális öröksége számítógépeink képernyőjére került, a múzeumok, könyvtárak és más intézmények nagymértékben kiszélesítették közönségüket azzal, hogy nem csak a korlátozott fizikai terükben látható tartalmat, hanem a raktáraikban található rejtett kincseket is feltették az internetre. A covid járvány megerősítette az ötletet, hogy az online hozzáférés a virtuális világhoz nagyban hozzájárulhat életünk gazdagításához. 

Van egy módja egy kis művelődésnek miközben otthon vagyunk. A Google Arts & Culture több mint 1200 múzeummal és galériával fogott össze világszerte, hogy bárki és mindenki számára elhozza a világ leghíresebb múzeumainak virtuális túráit és online kiállításait. A Google Arts & Culture tartalmazzaa londoni British Museum-ot, az amszterdami Van Gogh Múzeumot, a new york-i Guggenheim Múzeumot és több száz másik helyet, ahol tudást lehet szerezni a művészetről, történelemről és természettudományokról.

Van Gogh Múzeum, Amszterdam

Aki rajongója ennek a tragikus, ügyes festőnek, közelről (vagy majdnem közelről) megnézheti a műveit úgy, hogy virtuálisan meglátogatja e múzeumot, a legnagyobb Vincent van Gogh műgyűjtemény otthonát, több mint 200 festményt, 500 rajzot és 750 magánlevelet is beleértve.

Nemzeti Antropológiai Múzeum, Mexikóváros

Ezt az 1964-ben épült múzeumot a régészetnek és Mexikó spanyolok előtti öröksége történetének szentelték. 22 kiállítóterem van tele ősi műtárgyakkal, többek között a maya civilizációtól. 


Források:

Open Library

Taylor&Francis Online

Forbes

Travel + Leisure

2024. április 17., szerda

Véletlenül fedezett fel a Microsoft programozója egy veszélyes "hátsó ajtót"

2024. március utolsó napjaiban vette észre Andres Freund, a Microsoft munkatársa, hogy az általa éppen tesztelt, számítógépek távoli elérésére szolgáló program a szokásosnál lassabban működik. Amikor megpróbálta kideríteni a késés okát, egy ismeretlen hekker által elhelyezett, ún. hátsó ajtóra, azaz szándékosan elhelyezett sebezhetőségre bukkant egy nyílt forráskódú segédprogramban. Az ilyen programokat önkéntes programozók közössége fejleszti, ebbe kapcsolódott be a támadó. Ha nem lepleződik le, az eredmény egy szakértő szerint az eddigi legveszélyesebb kibertámadások egyike lehetett volna.

AIVOLUTION: entering the digital dream

2024. március 1-től a Cinema Mystica Magyarországon is bemutatja az új,  sajátos és egyedülálló művészeti projektjét az: entering the digital dream or what is human after all?-t. A megújult tartalom a mesterséges intelligencia és a művészet kapcsolatát helyezi a fókuszba és egy különleges digitális álomvilágba kalauzolja el a nézőket. A kiállítás bemutatja azt, hogy az egykor még igazán utópisztikusnak tünő jövőnk, hogyan is vált mára a jelennünké és azt is, hogy milyen hatással is van AI-nak köszönhető (digitális) információrobbanás az alkotókra és az alkotói folyamatokra illetve magára a kollektív tudatunkra!

2024. április 16., kedd

A tökéletes műsorvezető – Mesterséges intelligenciával újít a köztévé

 


A Duna TV-n futó Delta című hírműsor nézői vasárnap médiatörténeti eseménynek lehettek tanúi, ugyanis egy MI vezérelt műsorvezetővel gazdagodott a közszolgálati televíziós csatorna. 

Egyre több helyen hallhatunk arról, hogy a kreatív foglalkozású emberek feladatait fokozatosan felválthatja a mesterséges intelligencia használata. A jelenség jól láthatóan már hozzánk is begyűrűzött, a köztévé bemutatta Bíró Adát, hazánk első virtuális televíziós munkatársát.

Már a halálunkat is megjósolja a mesterséges intelligencia - A dán fejlesztésű Life2Vec


Kutatók a Dán Műszaki Egyetemen Life2Vec néven kifejlesztettek egy mesterséges intelligenciát, amely a nyelvi modellekhez hasonlóan ismétlődő mintázatok alapján működik, és a beletáplált adatok felhasználásával igyekszik megjósolni a várható élettartamunkat, valamint egészségünk várható változásait. A fejlesztés célja nem az, hogy egyéneket tájékoztasson a jövendőbeli halálukról (a life2vec hivatalos honlapján fel is tüntetik, hogy a modell erre nem képes), hanem inkább az, hogy később az egészségügy intelligens eszközévé váljon, és segítse az embereket abban, hogy mélyebben megértsék a folyamatosan zajló evolúciót, valamint, hogy az egyének gyorsabban, magasabb színvonalon kapjanak egészségügyi ellátást. Ez a mesterséges intelligencia segíthet, hogy az orvosok hamarabb vegyenek észre például daganatos megbetegedéseket, ezzel növelve a gyógyulási esélyeket.

Streaming szolgáltatók TV csatornák mintájára?

 


A streaming szolgáltatók elterjedésével lehetőség nyílt sokak számára, hogy bárhol és bármikor meg tudnak nézni mozgóképes tartalmakat. Nem kellett aggódni a felett, hogy egy adott kábel TV csatornán egy bizonyos időpontban sugárzott műsorról lemaradnának és a reklámszüneteket is el tudták kerülni. Ám létezik egy hidrid kategória, mely egybe vegyíti a hagyományost és a streaminget.

Az 5G a megoldás...

A mai világban az okostelefonok gyakorlatilag elengedhetetlen kiegészítőjévé váltak mindennapi életünknek. Az egyik legnagyobb kihívás, amivel azonban nap mint nap szembe kell néznünk, az az akkumulátorok kapacitásának elégtelensége . Sokan talán már megtapasztalták, hogy egy kiadós nap után este hazaérkeznek és az okostelefonjuk akkumulátora már majdnem lemerült. Mindez akkor is bekövetkezik, ha egyébként nem  is használták túl sokat aznap a telefonjukat.

2okos és Mobilfox – Tizenévesek tömegei taposták egymást limitált pólókért és néhány ezresért


A két fiatal, Icehavok és KDS alkotta 2okos csatorna felrobbantotta a Twitch streaming platform nézettségi számait. Ice és KDS nem akármilyen módon harangozták be együttműködésüket Balazs Kicks-szel. Eljátszották saját elrablásukat, amiért bannolták őket. A médiahack sikeres volt, tinédzserek áradata rohamozta meg a sneaker boltot. Eközben nem messze az üzlettől, a Deák térnél Mobilfox influenszerek szórtak szét pénzt az összegyűlt, tizenéves gyerekekből álló tömegben.

2024. április 15., hétfő

Visszatérhet a World of Warcraft és sok más játék Kínába

Visszatérhetnek a Blizzard játékai Kínába, miután sikerült új megállapodást kötni a kínai partnerrel, a NetEase kiadóval – írja az Eurogamer.


A két cég útjai még 2023 januárjában váltak külön, miután nem sikerült megállapodni a 14 évvel korábban megkötött licencszerződés megújításának feltételeiről. Kínában ugyanis ahhoz, hogy egy játék elérhető legyen, egy helyi kiadóra, valamint a kormány engedélyére is szükség van.

Olyan címek váltak így elérhetetlenné Kínában, mint a World of Warcraft, a Hearthstone, az Overwatch vagy a Diablo.

Bár kifejezetten nem volt gyors a folyamat, bő egy évvel később úgy tűnik, mégis sikerült megállapodni, így minden ott folytatódhat Kínában, ahol 2023 januárjában abbamaradt – elviekben még a játékosok adatait is megőrizte a Blizzard. Azt egyelőre nem közölték a felek, hogy pontosan mikor lehetnek újból elérhetőek a címek.

A megállapodás fényében kicsit kellemetlen a NetEase korábbi videója, ami még 2023 januárjában született, és egy óriási WoW-szobrot pusztítanak lelkesen a kínai vállalat munkatársai. Ez még a szakítás idején történt, de jól mutatja, milyen súlyos nézeteltérések lehettek a két cég között.