Hackerek a jó oldalon: etikus hackelés
A fehér kalapos hackerek, másnéven etikus hackerek különböző projektek, cégek sebezhetőségét tárják fel pénz jutalomért cserébe. Erre szükség van az adatok megvédése érdekében.
Etikus hacker csak az lehet aki le van szerződtetve az adott céggel, ami felkereste, hogy keressen hibát a rendszerébe, tehát aki-e nélkül, de jó szándékkal, talál hibát egy oldalon, cégnél, az illegálisnak tekinthető.
A fehér kalapos hackerek a munka fajtájához képest kapnak pénzjutalmat, esetlenként talált habánként akár 10 millió dollár volt a Wormhole decentralizált üzenetküldő protokollban felfedezett gikszerért. Esetenként nagyobb cégek szerveznek ilyeneket, például Immunefi 52 millió dollárnyi jutalmat ajánlott az etikus hackereknek.
Szerintem a fehér kalapos hackerek, nagyon hasznosak, jó hogy a tudásukat jóra fordítják. Szerintem ezt a szakmát jobban kéne reklámozni, hisz az emberek nagy része nem is hallott még erről a típusú hackerekről.
Etikus hackerek
A hackelés maga az amikor illegálisan hozzáférünk digitális adatokhoz, velük szemben egy nagy tévhit a filmek miatt, hogy óriási tudás kell, de felhasználói szinten bárki képes lehet futtatni olyan programokat, amelyek pl. wifi hálózatokba tudnak betörni, így képesek lehetünk jelszóval védett, nem saját wifi hálózatot használni, illetve bejutni egy olyan hálózatba, amelynek nem vagyunk legális felhasználói. Akiknek komolyabb tudása van azok magok írják a programokat. Valaki attól lesz etikus hacker, ha felhatalmazással futtatunk valamilyen programot, támadást.
Legfőbb különbségek az etikus és nem etikus hackerek között:
Etikus hacker: (white hat hacker)
- Felhatalmazással rendelkezik
- Tevékenységét szerződések szabályozzak
- Célja a biztonsági rések javítás miatti felfedése
- Munkaszerűen végzi tevékenységét
- Tevékenysége szabályozott
- Nincs felhatalmazása
- Tevékenyége illegális
- Célja a biztonsági rések kijátszása, haszonszerzés
- Hobbiként vagy anyagi érdek alapján végzi tevékenységét
- Tevékenysége szabályozatlan
Kiberbiztonság fontossága, helyzete hazánkban
Az orosz ukrán háború kiberhadviselése
A világjárvány és az orosz-ukrán háború sok cég kiberbiztonságát veszélyeztette, hisz a vírus alatt sok ember otthonról dolgozott ami megnövelte az esetleges kibertámadások sikerét.
Az adathalászat legtöbbször egy emailbe kapott linkre kattintva egy hamis oldalra küldi a felhasználót ahol rávezeti arra, hogy így megadjon fontos bejeletkezési adatokat, bankszámla adatokat, és azokat ellopva megkárosítsa az embert. Az adathalászattal leggyakrabban támadott iparágak a szolgáltatások (62%), az adminisztráció (54%) és az ipar (53%). A cégek elleni támadásoknál még a zsaroló vírusok is gyakoriak ahol egy rosszindulatú program segítségével titkosítják az adatokat és váltságdíjat követelnek az adatok visszaszerzésére. A zsarolóvírus-támadást a kis vállalatoknál dolgozó válaszadók mindössze 3 százaléka tapasztalta. A közepes nagyságú cégeknél ez a 17 százalékot is elérte. A legnagyobb cégeknél ez a mutató 31 százalékon áll.
Az adatokat a Sophos megbízásából készült kutatás tárta fel. A felmérés összevetette az adatokat más országokkal is, és azok adatai sokkal jobbak a magyarnál. Például itthon a válaszadók 80 %, míg Lengyelországban 28% nem végzett kiberbiztonsági végzést. Ez magyar cégeknél aggasztó, hisz ezek emberek egy része felel a cég adatvédelméért.
Facebook, Instagram adathalászat
Az adathalászathoz még csatlakozik a gyakori Facebook és Instagram fiókok feltörése, ahol sokszor a felhasználók 70% már később egyáltalán nem tudott hozzáférni a fiókjához, kétharmaduknál az incidens után a támadó el is lopta a személyazonosságát, az adatokhoz hozzáférése után , az ismeretlen tovább használta a profilt. Ennél még az is veszélyes, hogy a feltört profil ilyenkor az ismerősöknek rossz linkeket küld amiknél nagyobb így az esély, hogy az ember megnyitja és ellophatják az ő fiókját is.
Kiberbiztonság fontosságának bemutatása egy interjú alapján
Kiberbűncselekmények helyzete
Kibervédelem
- Ijesztően magas, 1000%-os a növekedés: rengeteg Facebook-fiókot törnek fel, volt, akinek a komplett személyiségét lopták el
- „A magyar adat rendkívül aggasztó”: tízből kettő magyar vezető nincs felkészülve a veszélyre, ami lényegében minden céget fenyeget
- 300 ezer fős kiberhadsereg harcol Ukrajnáért
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése