Vérvizsgálattal szűrnék az álmos gépjárművezetőket
Ausztráliában fejlesztettek ki egy új vérvizsgálati protokollt, amely során megállapítható, hogy aludt-e a vezető az elmúlt 24 órában.
A kutatók szerint a vizsgálat két éven belül órára pontosan meg fogja állapítani az aktuális alvásmennyiséget, és elindulhat a tömeges mérés.
A közúti, főleg az országúti gépjárműbalesetek okozóiként a statisztikai adatok szerint élenjár néhány tényező. Ezek a gyorshajtás, a szabálytalan, vagy kockázatos előzés, és az ittas vezetés. Az utóbbi időkben a vizsgálatok fókuszába még egy jelentős kockázati tényező is bekerült, a fáradt, álmos vezetés.
A kutatások szerint a vezetés előtti nagyon kevés alvás éppolyan jelentős kockázattal jár, mint a vezetés előtti alkoholfogyasztás. És míg a statisztikák szerint az alkoholos befolyásoltság okozta balesetek száma csökken, addig ez nem mondható el az alváshiány okozta balesetekről. A vezetés előtti alkoholfogyasztás csökkenésének számos oka van:
- nagy erőforrásokat igénybevevő, a széles közönséget megcélzó felvilágosító kampányok, edukációs segítségek
- könnyen hozzáférherhető mérőeszközök, melyek segítségével a vezető maga is megállapíthatja véralkoholszintjét vezetés előtt
- pontosan meghatározott jogi környezet
- egy "vörös vonal" pontos meghatározása, országonként eltérő toleranciával
A The Gurdian cikke szerint az ausztrál Monash Egyetemen kutatást vezető Clare Anderson olyan új vérvizsgálati eljáráson dolgozik kutatócsapatával, amely 5 biomarker segítségével 99%-os pontossággal képes meghatározni a vérminta alapján, hogy a vér tulajdonosa aludt-e az elmúlt 24 órában. Két ével belül remélik elérni azt a mérési szintet, ami 90% fölötti biztonsággal megállapítja azt is, hogy pontosan hány óra volt az alvásmennyiség.
A kutatások szerint a négy-öt, illetve ezeknél kevesebb órányi alvásmennyiség olyan nagyfokú veszélyt hordoz, hogy ebben a tekintetben is meg kell határozni egy biztonsági szintet. Az új tényező bevetése új jogi környezetet is kíván, a kutatásokkal párhuzamosan szükség lesz egy törvényileg előírt mértékre. A vizsgálatot az alkohol- és drogteszthez hasonlóan a balesetet követően, kórházi körülmények között levett vérmintával végezhetik.
Forrás:
https://hvg.hu/tudomany/20230509_vervizsgalat_verteszt_alvashiany_buntetes_biomarker
https://www.vezess.hu/vezetunk/2023/04/10/ausztral-kutatas-faradt-vezetes-ittas-vezetes/
https://pcworld.hu/pcwlite/vervizsgalat-alapjan-buntetnek-az-almos-soforoket-325788.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése